Wydarzenia - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 18 czerwiec 2021 Godzina:
imieniny: Leonia, Efrem

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Top maly 2

Wydarzenia

Kobieta bohaterką Kaliskich Spotkań Teatralnych. Tydzień emocjonujących kreacji aktorskich

Najbliższy tydzień dostarczy nam ogromnego ładunku emocjonalnego. A to za sprawą kreacji, które będziemy podziwiać w ramach Kaliskich Spotkań Teatralnych. Bohaterką i osią większości spektakli będzie kobieta i właśnie role kobiece mają przyciągać uwagę widzów i zapadać w pamięć. W tym roku obejrzymy 13 spektakli konkursowych, a w nich znane nazwiska i młodych, wschodzących artystów. Oczywiście po każdym spektaklu zaplanowano spotkania z aktorami i koncerty w teatralnym Bufecie, a Festiwalowi Sztuki Aktorskiej towarzyszyć będzie wystawa Bogny Rząd w Galerii Sztuki im. Jana Tarasina.

Kwitną kasztany. Także ten majestatyczny przy wejściu do Parku Miejskiego odbija się okazale w nurtach Prosny. A to znak, że rysująca się w tle bryła Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego będzie centrum aktorskiego życia. W sobotę, 11 maja ruszają 59. Kaliskie Spotkania Teatralne, które – jak zapewniają organizatorzy - dostarczą niezapomnianych doznań. A wszystko za sprawą ról, które będziemy podziwiać przez cały najbliższy tydzień. Przede wszystkim ról kobiecych. - Nie jest to zabieg zamierzony, ale być może to coś znaczy, że w polskim teatrze się takie przedstawienia ukazały i że taki ich wspólny temat pobrzmiewa, co mnie cieszy, bo każdą z tych wypowiedzi cenię za ich subtelność, mądrość, emocjonalność - mówi o wyborach spektakli Bartosz Zaczykiewicz, dyrektor teatru. - I coś w tych spektaklach jest tak osobistego dla ich twórców, którzy się z nimi zrastali i identyfikowali przy tworzeniu przedstawień, że otrzymujemy  wartości, które pozostają w widzach. 

Kaliskie Spotkania Teatralne otworzy spektakl z Koszalina. Zespół Juliusza Słowackiego przyjeżdża nad Prosnę ze sztuką poświęconą aktorom. Przed widzami obnażone zostaną sekrety sceny i artystów. - W sposób chwilami bardzo szczery przedstawia teatr od naszej strony. I to jest przedstawienie, które swoją ideą głęboko sięga do znanego filmu Agnieszki Holland „Aktorzy prowincjonalni”, z tym że to jest przeniesione tu i teraz - zdradza dyrektor. - Aktorzy bardzo improwizują i nawiązują do tego, co im się wydarzyło np. rano.

W Kaliszu zobaczymy dobrze znane gwiazdy: Annę Dymną, Annę Segdę, Annę Radwan czy Krystynę Jandę. Będą spektakle kameralne i ogromne widowisko, jak wystawiane pierwszy raz na festiwalu „Cząstki kobiety” znanego kaliskim widzom TR Warszawa. W sumie 13 spektakli konkursowych, w tym dwa gospodarzy: „Kamień i popioły” oraz pokazywany na samym końcu „Dziwny przypadek psa nocną porą”.

Widzowie każdego dnia mogą liczyć na spotkania z artystami. Tradycyjnie rozmowy o sztuce będą odbywać się w Malarni, a w Bufecie koncerty zespołu Tomek&Przyjaciele. Wydarzeniem towarzyszącym tegorocznemu festiwalowi jest wystawa Bogny Rząd, która do współpracy jako kuratorkę zaprosiła Annę Tabakę. Ich wspólne dzieło jest intymną próbą odpowiedzi na odwieczne pytania, skąd przychodzimy, kim jesteśmy i dokąd zmierzamy. - Jest to spojrzenie kobiety, ale też człowieka zupełnie absolutnie niezwykłego, który łączy świat sztuki, mody i teatru - mówi Joanna Dudek, dyrektor Galerii Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu. 

Artystka do projektu zaprosiła 34 osoby. W tym kaliskich aktorów. Intymne, momentami odzierające aż do tkanek, a innym razem subtelnie erotyczne fotografie oraz zaskakujące kontrastami instalacje można oglądać w Galerii Sztuki im. Jana Tarasina. Całość jest retrospekcją dotychczasowych dokonań autorki. - Temat wystawy wynika z bardzo głębokich przeżyć emocjonalnych i uczuciowych, przede wszystkim ze spotkań z drugim człowiekiem i relacji do drugiego człowieka - zdradza Bogna Rząd. - Traktuję bardzo intymnie tę wystawę i stąd chciałabym wprowadzić widzów w świat takiego sacrum, które bardzo jest bliskie mojej duszy. 

Zwycięzców tegorocznych Kaliskich Spotkań Teatralnych wybiorą jurorzy oraz widzowie. Głos na kreację, która ich zachwyciła będą mogli oddać po każdym ze spektakli. Laureatów poznamy 18 maja. Jednym ze sponsorów Festiwalu Sztuki Aktorskiej jest firma  Multimedia Polska.

Program 59. KST znajduje się TUTAJ.

AW, fot. autor

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/