Wydarzenia - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 26 październik 2021 Godzina:
imieniny: Lubomira, Lutosław

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Wydarzenia

Kobiety „idą na zakupy”. Protest przeciwko zaostrzeniu prawa aborcyjnego i zakazowi edukacji seksualnej

Kobiety i wspierający je mężczyźni wychodzą na ulice. Inaczej niż w poprzednich protestach, ale ponownie sprzeciwiając się zamachowi polityków na ich prawa – próbie zaostrzenia przepisów antyaborcyjnych i wprowadzeniu zakazu edukacji seksualnej w szkołach. Akcja protestacyjna trwa w internecie, jest wywieszanie haseł i czarnych parasolek w oknach, są protesty samochodowe. A dziś „robienie zakupów”, bo zgromadzenia są zakazane. Uczestnicy protestu spotkają się przed sklepami. Takie spotkania - o 13.00 i 17.00 – odbędą się także w Kaliszu.

W związku z pandemią oczy  wszystkich skierowane są na szpitale i kolejne informacje o liczbie chorych, zmarłych, ale i tych, którzy zdrowieją. I kiedy większość z nas próbuje pomóc medykom, szyjąc maseczki i organizując zbiórki na sprzęt, strona rządząca wykorzystuje ten czas na kolejną próbę wprowadzenia zmian w prawie, których nie udało się przeforsować wcześniej.

W środę w parlamencie posłowie zajmą się projektem autorstwa Kai Godek, który ma zaostrzyć prawo antyaborcyjne. Drugi z zaplanowanych projektów zakazuje edukacji seksualnej dzieci i młodzieży, co - jak podkreślają przeciwnicy tych zmian - oznacza niewiedzę o życiu płciowym, ale też o tym, że molestowanie czy gwałt są przestępstwem.   

Wcześniejsze próby Prawa i Sprawiedliwości dotyczące zmiany przepisów zakończyły się „czarnymi protestami”, których symbolem stały się parasolki. Ulice polskich miast zalały tłumy przeciwników zaostrzenia prawa, co powstrzymało polityków przed dalszym procedowaniem WIĘCEJ. Teraz kolejne podejście. Zgromadzenia są zakazane, a Polacy siedzą w domach. W tym czasie partia rządzącą postanowiła przeforsować to, co nie udało się wcześniej. Licząc na brak protestów.

Może na ulicach tłumów podobnych do tych z poprzednich lat nie będzie, ale kobiety i wspierający je mężczyźni walczą o swoje prawa w inny sposób. Kilka dni temu zaczęła się akcja wysyłania sprzeciwów wobec planowanych zmian PETYCJĘ MOŻNA PODPISAĆ TUTAJ , a w internecie trwa akcja „robienia  hałasu” na profilach tych parlamentarzystów, którzy zmieniają prawo i wstawiania hasła #aborcjaprawemczłowieka w komentarzach na stronach posłów i posłanek LISTA PARLAMENTARZYSTÓW 

Część kobiet w oknach swoich mieszkań i domów wywiesza plakaty, czarne koszulki i parasolki, które są symbolami poprzednich, ulicznych protestów, ale i obecnego.  A do tego w niektórych polskich miastach już we wtorek odbyły się protesty samochodowe, a w środę, kiedy planowane jest głosowanie w Sejmie nad zaostrzeniem prawa aborcyjnego i zakazem edukacji seksualnej, przeciwnicy zmian umawiają się na zakupy.

W bezpiecznej odległości, z zachowaniem środków ostrożności jak rękawice jednorazowe czy maseczki, uzbrojeni w rekwizyty z poprzednich akcji spotykają się przed sklepami największych sieci handlowych w Polsce. W Kaliszu takie „czarne zakupowe manifestacje” odbędą się przed sklepem Lidl na ul. Górnośląskiej. Pierwsza tura o 13.00. Kolejna o 17.00 SZCZEGÓŁY .

Protestom towarzyszyć będą hasła: „Jest nas dużo i jesteśmy bardzo złe” oraz „Zajmijcie się ratowaniem ludzi”.

Organizatorzy akcji zachęcają, aby idąc na zakupy w obronie wolnego wyboru kobiet i możliwości ich decydowania o sobie, odwiedzić Marię Konopnicką i zostawić kwiatek przed jej pomnikiem. To typowo kaliski akcent środowego protestu kobiet, które w trakcie poprzednich gromadziły się właśnie przy figurze pisarki, ale przede wszystkim kobiety walczącej o prawa innych kobiet. 

AW, zdjęcia arch.  

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/