Wydarzenia - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 17 kwiecień 2021 Godzina:
imieniny: Innocenta, Innocenty

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Top maly 2

Wydarzenia

Masłowska w Kaliszu

Dorota Masłowska, jedna z najbardziej intrygujących polskich pisarek, przyjedzie do Kalisza w środę, 25 października. Na spotkanie, które odbędzie się o godzinie 17.00 w Bibliotece Głównej przy Legionów, zapraszają Miejska Biblioteka Publiczna oraz Wydział Pedagogiczno-Artystyczny UAM.

Dorota Masłowska, autorka powieści i dramatów ma w tej chwili 34 lata. Zadebiutowała jako 18-latka „Wojną polsko-ruską pod flagą biało-czerwoną" i zdobyła Paszport Polityki. Pierwsza „powieść dresiarska”, zaadaptowana później na film przez Xaverego Żuławskiego, wzbudziła ogromne zainteresowanie i na długo ugruntowała pozycję Masłowskiej jako „enfant terrible” polskiej literatury. Cztery lata później dostała nagrodę Nike za „Pawia królowej”. Później zwróciła się w stronę teatru, pisząc najpierw dramat „Dwoje biednych Rumunów mówiących po polsku” (2006), a następnie „Między nami dobrze jest”  (2008). Jej powieści także cieszą się zainteresowaniem teatralnych reżyserów i wzbogacają repertuar najlepszych scen w naszym kraju. Trzecia powieść Masłowskiej, „Kochanie, zabiłam nasze koty” spotkała się z chłodniejszym przyjęciem wcześniej zachwyconych krytyków, ale czwarta, autobiograficzna, pod tytułem „Jak zostałam wiedźmą" szybko przeniesiona została na deski Teatru Studio przez Agnieszkę Glińską. Masłowska pisze także felietony, a w roku 2014 wydała swój pierwszy album muzyczny, zatytułowany „Społeczeństwo jest niemiłe" – rodzaj manifestu muzycznego łączącego w sobie elementy rapu, punka i muzyki tanecznej oraz słowa będące komentarzem do aktualnych wydarzeń. Mister D. stał się także projektem multimedialnym, w którym ważną rolę odegrały teledyski, nie tylko promujące album, ale funkcjonujące też jako osobne dzieła sztuki.

Spotkanie w Kaliszu, 25 października o godz. 17.00, poprowadzi Agata Grenda – urodzona w Kaliszu córka aktorów Danieli Popławskiej i Janusza Grendy, która była dyrektorem Departamentu Kultury Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu oraz wicedyrektorem i dyrektorem Instytutu Kultury Polskiej w Nowym Jorku, a teraz prowadzi własną agencję „Grenda. Produkcja kultury”.

R. Kuciński, fot. org.

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/