Wydarzenia - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 16 październik 2021 Godzina:
imieniny: Florentyna, Dionizy

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Wydarzenia

Mateusz Morawiecki na dożynkach w Bralinie. W niedzielę Święto Wdzięczności Polskiej Wsi

Ogólnopolskie Święto Wdzięczności Polskiej Wsi w tym roku zawita do Bralina w powiecie kępińskim. Odbędzie się ono trzeci, raz a gościem w Sanktuarium Maryjnym na Pólku będzie premier Mateusz Morawiecki. Uroczystości zaplanowano na niedzielę 13 września.

Ogólnopolskie uroczystości dożynkowe będą połączone z odpustem w pólkowskim Sanktuarium, które jest wyjątkowe ze względu na architekturę, ale też słynący z cudów obraz Matki Boskiej, który umieszczony był w ołtarzu świątyni wybudowanej w 1711 roku. Msza święta rozpocznie się punktualnie w południe, a nabożeństwo dziękczynne odprawi abp Stanisław Gądecki.

Tradycyjnie po mszy świętej dożynkowej odbędzie się ceremoniał obrzędowy, który przygotowują lokalne zespoły ludowe. Jego integralnym elementem jest korowód i prezentacja wieńców uplecionych z zebranych w tym roku zbóż, owoców, warzyw i kwiatów oraz dzielenie się chlebem upieczonym z mąki z tegorocznych plonów. Będzie też okazja do prezentacji regionalnej żywności. Takie zadanie otrzymały koła gospodyń wiejskich z południowej Wielkopolski.

Ogólnopolskie Święto Wdzięczności Polskiej Wsi zainicjował przed dwoma laty premier Mateusz Morawicki, który zamierza też uczestniczyć w uroczystościach w Bralinie pod Kępnem. - Tym świętem chce podziękować rolnikom i mieszkańcom wsi za trud ich pracy na roli i kultywowanie tradycji polskiej wsi – wyjaśnia Andżelika Możdżanowska, europosłanka PiS z regionu kępińskiego, która zapewnia, że uroczystości odbędą się z zachowaniem wszystkich zasad bezpieczeństwa epidemicznego.

Pierwsze takie dożynki zorganizowano w Wąwolnicy na Lubelszczyźnie, kolejne odbyły się w Kolnie na Podlasiu. Tegoroczne uroczystości w większości gmin i powiatów zostały odwołane lub ograniczają się do mszy dziękczynnych, w których bierze udział minimalna liczba osób – przedstawicieli rolników oraz władz samorządowych. W tym roku zrezygnowano m.in. ze Święta Plonów Powiatu Kaliskiego, których współgospodarzem miała być gmina Mycielin. Być może w październiku odbędzie się reaktywowany przed kilku laty objazd dożynkowy po gminach powiatu. Także władze województwa wielkopolskiego postanowiły nie ryzykować i odwołać dożynki wojewódzko – diecezjalne, których gospodarzem miał być powiat ostrzeszowski.

AW, fot. arch.

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/