Wydarzenia - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 20 czerwiec 2021 Godzina:
imieniny: Florentyna, Michał

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Top maly 2

Wydarzenia

Między modą a sztuką ZDJĘCIA

Motywy ludowe, hafty, malowane tkaniny, nowoczesne nadruki i bezmiar artystycznych inspiracji – wszystko w jednym pięknym pokazie mody przygotowanym przez studentów i dyplomantów kaliskiego Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego UAM. W Pracowni Sztuk Projektowych pod kierunkiem prof. Moniki Kostrzewy powstały kolekcje odzieżowe, które w czwartkowy wieczór można było podziwiać w gościnnych wnętrzach Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku.

Dla studentów WPA skupionych w Pracowni Sztuk Projektowych prof. Moniki Kostrzewy moda to sposób na wyrażenie siebie, a także możliwość kształtowania najbliższego otoczenia człowieka. Tworząc swe odzieżowe projekty sięgają po rozmaite inspiracje. W tym roku oglądać można było m.in. dwie kolekcje inspirowane polską sztuką ludową. Autorka jednej z nich już znalazła zatrudnienie w kaliskiej firmie odzieżowej. „Wydaje mi się, że przetwarzanie tego, co było, tej tradycji, sztuki ludowej na nowoczesną formę jest jak najbardziej dobre” – powiedziała nam Edyta Cichomska, której kolekcja nosi tytuł „Nowoczesny folklor”.

Inni studenci znaleźli inspiracje w Teorii Widzenia Władysława Strzemińskiego czy w action painting Jacksona Pollocka. Kończący studia Adam, który na dyplom przygotował kolekcję inspirowaną twórczością Andy’ego Warhola, czerpie garściami ze współczesnej estetyki i już od dłuższego czasu współpracuje z gwiazdami estrady. „Żyjemy w tej rzeczywistości, pop art nas otacza, sztuka masowa nas otacza, dlatego ja próbuję przełożyć to na język sztuki najlepiej jak potrafię” - mówił Adam Grześkowiak, który w swym porfolio ma już projekty zrealizowane dla Dody czy zespołu Video.

W tych kolekcjach studenci wykorzystują nie tylko umiejętności projektowe, ale także malarskie, graficzne, zarówno analogowe, jak i cyfrowe. Niewiele osób uzmysławia sobie, że najlepsze projekty modowe mają swoje źródło w artystycznej kreacji. „Moda to nie jest coś, co widzimy tylko w witrynach sklepowych. To są kreacje, to są sposoby myślenia, postrzegania rzeczywistości, przewidywania, tworzenia i sposobu pokazywania własnej wizji. I właśnie taką modę, modę-sztukę i balansowanie na granicy między jednym a drugim staraliśmy się zrealizować podczas dzisiejszego pokazu” – powiedziała nam prof. nadzw. Monika Kostrzewa, kierownik Pracowni Sztuk Projektowych na WPA UAM.

Drugim ważnym aspektem całego przedsięwzięcia było zbliżenie nauki, sztuki i biznesu. Dzięki współpracy WPA z kaliską firmą HAFT studenci nauczyli się projektować i wykonywać hafty, a później wykorzystali je w swoich kolekcjach. „Od kreacji do rzeczy, czyli można przełożyć sztukę na biznes. Jesteśmy pewni, że ta współpraca będzie się rozwijać i z tego również będzie biznes. Pokaz naprawdę piękny”- podsumował Mieczysław Kędzierski, prezes HAFT S.A.

Pokaz mody w MHP w Opatówku był integralną częścią wernisażu wystawy pt. „Od kreacji do rzeczy”. Ekspozycja ta zawiera zarówno prace prof. Moniki Kostrzewy, jak i projekty studentów powstałe pod jej kierunkiem.

R. Kuciński, zdj. A. Kuciński

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/