Wydarzenia - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 20 październik 2021 Godzina:
imieniny: Kleopatra, Jan

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Wydarzenia

Mikołajki w „Kulisiewiczu”

Na "Mikołajki w muzeum" zarasza 5 grudnia Muzeum Okręgowe Ziemi Kaliskiej w Kaliszu. Impreza odbędzie się w Centrum Rysunku i Grafiki im. Tadeusza Kulisiewicza, a w programie mikołajkowe warsztaty dla najmłodszych i nieco starszych, a także kuratorskie zwiedzanie wystawy “Skarby z dawnej zakrystii”.

- Podczas mikołajkowych warsztatów, tym razem do Centrum Rysunku i Grafiki im. Tadeusza Kulisiewicza (ul. Kolegialna 4), w godzinach od 15:00 do 18:00 wspólnie wykonywać będziemy ozdoby choinkowe. W tym samym czasie dorośli będą mogli zostawić pociechy pod opieką edukatorów i udać się na kuratorskie zwiedzanie wystawy “Skarby z dawnej zakrystii”, które odbędzie się tego samego dnia o godz. 17:00. Po wystawie oprowadzać będzie dr Ewa Andrzejewska, historyk sztuki kaliskiego Muzeum – zapowiada Joanna Walczak, specjalista ds. promocji i marketingu Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej.

Na wystawie prezentowane są zabytkowe szaty liturgiczne używane w Kościele katolickim w tzw. rycie trydenckim, czyli od czasu reformy liturgicznej wprowadzonej po soborze trydenckim (1545-1563) do kolejnej gruntownej reformy liturgicznej będącej konsekwencją Vaticanum II (1962–1965). Szeroko rozumiane paramenty liturgiczne, a w szczególności kapłańskie szaty liturgiczne, ukazane zostaną w szerokim kontekście dawnej celebry rytu trydenckiego. Celem wystawy jest ukazanie bogactwa, różnorodności formalnej i artystycznej utensyliów stanowiących oprawę dawnej liturgii Kościoła katolickiego oraz zwrócenie uwagi widza, iż owa okazałość i różnorodność nie były celem samym w sobie, ale miały głębokie uzasadnienie symboliczne i teologiczne.
Ekspozycja obejmuje szaty liturgiczne ze zbiorów Skarbca Sanktuarium św. Józefa (dawnej kolegiaty) w Kaliszu. Z kolekcji Skarbca, liczącej ponad 400 obiektów, spośród obiektów datowanych od XV do XVIII w., zaprezentowanych zostanie 12 ornatów, dwie dalmatyki i jedna kapa, a także po kilka burs, palek, manipularzy i stuł. Wybrane obiekty są najbardziej reprezentatywne dla poszczególnych etapów kształtowania się nowożytnych szat liturgicznych.

Opr. MIK, fot. org.

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/