Wydarzenia - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 20 październik 2021 Godzina:
imieniny: Kleopatra, Jan

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Wydarzenia

Mobilne muzeum Tour de Pologne w Kaliszu

Roadshow 90 lat Tour de Pologne nie zwalnia tempa. Już 29 września mobilne muzeum Tour de Pologne zawita do Kalisza. Przy ul. Poznańskiej powstanie miasteczko kolarskich atrakcji.

Kraków, Grudziądz, Zgorzelec, Legnica, Głogów, Chorzów, Łódź, Wrocław a teraz Kalisz – to przedostatni przystanek. Trasa, którą przemierza Roadshow Tour de Pologne jest doprawdy imponująca. 90. urodziny zobowiązują jednak do czegoś szczególnego. W tym roku wspominamy nie tylko odzyskanie przez Polskę niepodległości, ale także początki naszego narodowego wyścigu. Dokładnie we wrześniu 1928 roku z toru na Dynasach w Warszawie wystartował pierwszy Bieg Dookoła Polski. Jeszcze przed wojną wyścig zyskał duży autorytet i cieszył się ogromnym zainteresowaniem. Po II wojnie światowej dla Tour de Pologne nastały cięższe czasy, ale wyścig się nie poddawał. Startowali tu najwięksi polscy kolarze, wśród nich Ryszard Szurkowski, Stanisław Szozda, Stanisław Królak, Lech Piasecki i wreszcie Czesław Lang. To właśnie za sprawą wicemistrza olimpijskiego z Moskwy wyścig zyskał drugie życie. Lang wprowadził Tour de Pologne na najwyższy światowy poziom. Dziś to impreza należąca do elitarnego cyklu UCI World Tour i przyciągająca największe gwiazdy kolarstwa. W tym roku najjaśniej świeciła gwiazda Michała Kwiatkowskiego, który wygrał 75. Tour de Pologne – Narodowy Wyścig Niepodległości.

Z okazji 90. urodzin wyścigu i stulecia odzyskania niepodległości mieszkańcy polskich miast dostają wyjątkową możliwość i szansę poznania historii naszego narodowego wyścigu. Mobilne muzeum Tour de Pologne to pierwsza tego typu inicjatywa na świecie. Na niewielkiej, mobilnej przestrzeni zgromadzono pokaźną kolekcję pamiątek, pucharów, medali, wszystkiego co wiąże się z Tour de Pologne i polskim kolarstwem. Są więc jego początki, zaangażowanie kolarzy w Bitwę Warszawską, rowery z różnych epok, sprzęt kolarski – dzięki czemu łatwo można porównać czym było kolarstwo kiedyś i czym jest dziś. Kolekcje uzupełniają koszulki, wycinki prasowe, trofea, znaczki, a także oryginalny rower Czesława Langa i jego srebrny medal z igrzysk olimpijskich w 1980 roku. Całą historię wyścigu, a także wszystkie ciekawostki dotyczące współczesnego ścigania można poznać dzięki nowoczesnym multimedialnym prezentacjom. To nie lada gratka nie tylko dla kolarskich kibiców, ale wszystkich chętnych.

Mobilne Muzeum Tour de Pologne jest częścią Roadshow, na który składa się wiele sportowych atrakcji. W miasteczku, które odwiedzi Kalisz - przy ul. Poznańskiej - będzie można sprawdzić swoje umiejętności na trasie etapu Tour de Pologne za sprawą Mikro Tour de Pologne Amatorów, czyli systemu interaktywnej makiety połączonej z szosowymi trenażerami. Siedząc na rowerze każdy chętny może przejechać trudną i wymagającą trasę. Nie zabraknie także zawodów w wykręcaniu czasu na najmniejszych rowerach świata – koła mają tylko 6 cali. Co ciekawe małe rowery są przeznaczone nie tylko dla dzieci, ale także dorosłych. Jest także Grand Prix na trenażerach, możliwość pobicia rekordu Czesława Langa, interaktywny quiz kolarski i strefa wystawców, w której znajduje się mnóstwo ciekawych atrakcji i konkursów.

Roadshow Tour de Pologne oraz mobilne muzeum są organizowane przez firmę Lang Team oraz Promokraft z partnerstwem Ministerstwa Sportu i Turystyki. Sponsorem głównym projektu jest firma Carrefour Polska, partnerem firma Soudal, sponsor kolarskiej grupy World Tour, w której startuje polski kolarz Tomasz Marczyński, firma Lotos, a partnerem logistycznym Fraikin.

Mobilne muzeum można zwiedzać od godz. 10.00 do 18.00 przed Galerią Kalisz przy ul. Poznańskiej 121-131. Także w niedzielę, 30 września - od 9.00 do 18.00.

Źródło: kalisz.pl, fot. materiały prasowe organizatora

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/