Wydarzenia - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 09 maj 2021 Godzina:
imieniny: Karena, Beatus

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Top maly 2

Wydarzenia

Modlą się o uwolnienie od zarazy. Mieszkańcy Mikstatu kolejny raz zawierzają się swojemu patronowi

Przed wiekami uratował ich od zarazy, więc z wdzięczności postawili kościół, któremu św. Roch patronuje od 300 lat. Tym razem mieszkańcy Mikstatu w powiecie ostrzeszowskim liczą, że wyzwoli ich od koronawirusa; miasteczko jest obecnie jednym z największych ognisk epidemii w Polsce.

Historię Mikstatu przypomniało kilka dni temu Radio Eska. Według ksiąg św. Roch ratował mieszkańców przed epidemiami  kilka razy. Jeden z przekazów głosi, że kościół, wokół, którego odbywają się uroczystości z okazji św. Rocha, to wotum wdzięczności za ocalenie mieszkańców przed zarazami, które szalały w tej okolicy w XVIII wieku. Jak głosi przekaz jeden z wieśniaków jechał z chorą żoną do lekarza. Po drodze ukazał im się św. Roch i nakazał pomodlić się za jego wstawiennictwem. Kobieta odzyskała zdrowie, a w miejscu, gdzie widzenie miało miejsce pobudowano drewniany kościółek. Inna wersja podania mówi, że mieszkańcy, modląc się o ocalenie przed epidemią, ujrzeli mężczyznę. Ten wykonał nad miastem znak krzyża i choroby ustały. Mieszkańcy pobudowali kościół i zaczęli święcić zwierzęta, które też zostały ocalone – taka uroczystość odbywa się rokrocznie 16 sierpnia. 

W tym roku mieszkańcy kolejny raz zwrócą się do swego patrona o ocalenie. Tym razem od koronawirusa, który w ostatnich dniach wyjątkowo intensywnie atakuje osoby mieszkające w Mikstacie. W sumie to już kilkaset przypadków zachorowań. Mimo to odpust jest zaplanowany. - Jednak tylko i wyłącznie w zgodzie z nałożonymi obostrzeniami - powiedział Radiu ESKA proboszcz parafii Świętej Trójcy, ksiądz kanonik Krzysztof Ordziniak. - Warto się też zastanowić nad tym, co się teraz dzieje. Warto zadbać o innych. I chyba tego uczy nas ta sytuacja - wzajemnej troski. A jej okazaniem jest na przykład noszenie maseczek.

Tegoroczne uroczystości rozpoczęły się już w piątek 7 sierpnia. Każdego dnia w czasie porannych i wieczornych modlitw - o 8.00 rano i 18.30 wieczorem - parafianie będą zawierzać mieszkańców „świętemu od zarazy”.

Nabożeństwa poranne będą odbywać się w kościele Świętej Trójcy, a wieczorne w Sanktuarium świętego Rocha.

Tradycja święcenia zwierząt znana jest nie tylko w tej okolicy. Sam obrzęd został wpisany na niematerialna listę zabytków UNESCO.

AW, zdjęcie arch., Sanktuarium św. Rocha

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/