Wydarzenia - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 20 październik 2021 Godzina:
imieniny: Kleopatra, Jan

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Wydarzenia

Najzdolniejsi uczniowie odebrali Stypendia Miasta Kalisza im. św. Jana Pawła II ZDJĘCIA

Ponad 300 uczniów kaliskich szkół otrzymało w piątek, 27 września Stypendia Miasta Kalisza im. św. Jana Pawła II. Do wyróżnionych trafiło łącznie ponad 200 tysięcy złotych. Stypendium przyznawane jest nieprzerwanie od 14 lat - w tym roku po raz ostatni na starych zasadach.

Od 14 lat miasto wspiera w ten sposób zdolnych uczniów z mniej zamożnych rodzin. Wsparcie finansowe otrzymują je uczniowie szkół podstawowych i średnich, a wcześniej także gimnazjów. - Ten program jest skierowany do dzieci i młodzieży o niższym statusie ekonomicznym, ale to co jest bardzo ważne - o wysokiej średniej, którą dzieci uzyskują w szkołach. One mają po prostu trudniej, a osiągają wysokie wyniki w nauce. Dzięki temu stypendium mogą realizować swoje pasje i zajęcie pozalekcyjne – powiedział Grzegorz Kulawinek, wiceprezydent Kalisza i zarazem przewodniczący Kapituły ds. Przyznawania Stypendiów im. św. Jana Pawła II.

Aby otrzymać stypendium, uczeń musi być zameldowany w Kaliszu oraz spełnić trzy podstawowe kryteria. - Pierwsze to jest kwestia dochodu. Jeszcze w tych stypendiach, które dziś przyznajemy było to 1000 zł netto na członka rodziny – mówi Mariusz Witczak, naczelnik Wydziału Edukacji w Kaliszu. - Wymogi dotyczące wyników nauczania, w zależności od rodzaju szkoły, wynoszą 4.1, 4.8 i 5.2 średniej ocen. Trzeci warunek to osiągnięcia, które uczniowie powinni uzyskiwać, niekoniecznie związane z nauką, ale np. z postawą i różną aktywnością społeczną.

Uczniowie otrzymali stypendium w formie finansowej. W przypadku klas 1-6 jest to 600 zł, klas 7 i 8 - 700 zł, zaś stypendyści ze szkół średnich otrzymali 800 zł. - Ciężko było, ale ze staraniami nauczycieli i rodziców daliśmy radę – powiedział Jakub Kujawa, uczeń Szkoły Podstawowej nr 6 w Kaliszu. - Dla mnie to było dość łatwe, bo wszystko z lekcji zapamiętuję – dodał z kolei jego kolega Jakub Bartosik, który odbierał stypendium już po raz drugi.

Młodzież deklaruje, że pieniądze przeznaczy na swoje zainteresowania. Dla Amelii Grzelaczyk, Wiktorii Owczarek i Anastazji Adamczak ze Szkoły Podstawowej nr 4 to m.in. edukacja muzyczna i język obcy.  

Wrześniowe stypendia po raz ostatni przyznawane były według starego kryterium finansowego. Na sesji 26 września, Rada Miasta Kalisza podjęła decyzję o zwiększeniu progu dochodowego z 1000 do 1800 zł netto na jednego członka rodziny.

Stypendia Miasta Kalisza im. św. Jana Pawła II przyznawane są uczniom dwa razy w roku szkolnym – na każdy semestr. Pełna lista stypendystów znajduje się w załączniku pod artykułem.

Piątkową uroczystość uświetnił występ chóru Duodecimus ze Szkoły Podstawowej nr 12 im. Księcia Bolesława Pobożnego w Kaliszu.

Kamil Nowacki, fot. Anna Błaszczyk

Pliki do pobrania

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/