Wydarzenia - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 20 październik 2021 Godzina:
imieniny: Kleopatra, Jan

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Wydarzenia

„Nie podlega już ludzkiemu osądowi”. Ostatnie pożegnanie śp. bpa Edwarda Janiaka

Zmarły biskup Edward nie podlega już ludzkiemu osądowi – powiedział podczas mszy św. żałobnej w intencji zmarłego bpa Edwarda Janiaka, byłego ordynariusza diecezji kaliskiej abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański. Uroczystość odbyła się w katedrze św. Mikołaja w przeddzień pogrzebu, który odbędzie się w środę, 29 września we Wrocławiu.

Zmarły biskup Edward nie podlega już ludzkiemu osądowi. Wprawdzie sprawa zaniedbań rzuciła cień na jego życie, ale przecież nie przekreśliła ona tego dobra, jakie wniósł w życie archidiecezji wrocławskiej i diecezji kaliskiej. Nie znamy jego najgłębszych motywacji, jak i tajemnic jego sumienia. Podlega ono już tylko Trybunałowi miłosiernego Boga - mówił abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański podczas mszy św. żałobnej, odprawionej w intencji śp. biskupa Edwarda Janiaka w kaliskiej katedrze.

Wraz z abp. Stanisławem Gądeckim modlili się: biskup kaliski Damian Bryl, biskup pomocniczy diecezji kaliskiej Łukasz Buzun, biskup senior Zdzisław Fortuniak, biskup senior Wiesław Mering, duchowieństwo, osoby życie konsekrowanego oraz wierni diecezji kaliskiej.

Uroczystości pogrzebowe odbędą się we Wrocławiu w środę 29 września o godz. 11.00.

Edward Janiak urodził się 14 lipca 1952 w Malczycach. Sakrę biskupią otrzymał 30 listopada 1996 roku. Ordynariuszem diecezji kaliskiej był w latach 2012 – 2020. Zrezygnował z tej funkcji po skandalu związanym z filmem braci Sekielskich „Zabawa w chowanego”, który poświęcony był tuszowania pedofilii wśród księży. Biskup Edward Janiak był jego antybohaterem. W konsekwencji Stolica Apostolska zakazała biskupowi przebywania na terenie diecezji kaliskiej.

Bp. Edward Janiak chorował na nowotwór. Zmarł 23 września we Wrocławiu w wieku 69 lat.

MIK, fot. fot. Karolina Gaweł/Radio Rodzina Kalisz

################################################################

Dziękujemy, że przeczytałeś ten artykuł. Podziel się tymi informacjami z innymi. Wyślij link swoim przyjaciołom i znajomym.  Twoje udostępnienie i polecenie nas innym jest dla nas najlepszym podziękowaniem  za pracę dziennikarską na rzecz naszych czytelników. Ciebie to nic nie kosztuje, nam pozwala rozwijać redakcję.

Masz dla nas ciekawy temat? Może szukasz jakiś informacji albo chcesz żebyśmy zajęli się jakąś sprawą? Pisz do nas: .  

Faktykaliskie.pl to portal informacyjny tematycznie obejmujący Kalisz i południową Wielkopolskę. Codziennie przygotowujemy dla Was nawet do kilkudziesięciu informacji o najważniejszych wydarzeniach z miasta i regionu. Na naszym portalu w zakładce „Telewizja Kalisz” znajdziesz też codzienny serwis informacyjny „Magazyn Miejski” jedynej telewizji w mieście. Zachęcamy też do odwiedzania naszych mediów społecznościowych:

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

https://www.youtube.com/channel/UCDsE1VEqkkY_xJo12bjvoqw

Artykuły i materiały telewizyjne przygotowuje dla Was zespół Fundacji Reakcja. Więcej o nasz znajdziecie na stronie https://www.fundacja-reakcja.pl/

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/