Wydarzenia - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 23 kwiecień 2021 Godzina:
imieniny: Helena, Jerzy

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Top maly 2

Wydarzenia

Nowoczesny, innowacyjny sprzęt w kaliskim „Gastronomiku”. Warsztaty po kapitalnym remoncie ZDJĘCIA

W takiej kuchni każdy, bez względu na talent kulinarny, przyrządzi danie godne mistrza. Warsztaty w kaliskim „Gastronomiku” przeszły metamorfozę. Pomieszczenia zostały wyremontowane i wyposażone w nowoczesny sprzęt. Nowy wygląd zyskała także stołówka. Zadanie kosztowało ponad 1 milion 300 tysięcy złotych i było możliwe dzięki projektowi „Kalisz – przestrzeń dla profesjonalistów”.

W 1990 roku, po 10 latach budowy, oddano do użytku pierwsze warsztaty w Zespole Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich. Tutaj przyszli kucharze, piekarze czy cukiernicy oraz dietetycy uczyli się praktycznych podstaw tego zawodu. Pomieszczenia wyposażono dzięki współpracy szkoły z kaliskimi zagładami. Jednak przez ten czas, czyli prawie 30 lat, w gastronomii zmieniło się prawie wszystko. W warsztatach niewiele – kolory ścian, czasami pojawił się nowy sprzęt. Aż do dziś. – Jesteśmy po całkowitym remoncie tych pomieszczeń, które znajdują się na kuchni – mówi Anna Piotrowska-Wągrocka, dyrektor Zespołu Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich w Kaliszu. – Mamy  przygotowane nowoczesne miejsce pracy i nauki dla uczniów, którzy będą  pracowali na najnowocześniejszym sprzęcie, zgodnie z wytycznymi, które obejmuje podstawa programowa, ale również żeby poznali to, co jest najnowocześniejsze w polskiej gastronomii.

Wszystko dzięki programowi „Kalisz – przestrzeń dla profesjonalistów. Nowoczesne pracownie kluczem do sukcesu Aglomeracji Kalisko – Ostrowskiej”. Dzięki temu szkoła otrzymała ponad 1 milion 300 tysięcy złotych na kapitalny remont warsztatów oraz stołówki, która jest także salą bankietową, a także doposażenie pomieszczeń kuchennych. W tych pojawiły się urządzenia, z którymi w ostatnich latach uczniowie mieli okazję zaznajamiać się dopiero w trakcie praktyk w restauracjach. - Sprzęt, który obecnie posiadamy jest innowacyjny, jest nowy z nowymi możliwościami technologicznymi. To co mieliśmy dotychczas to podstawowe elementy wyposażenia. Dzisiaj mamy coś nowego, coś co jest potrzebne na nowym rynku pracy. Uczniowie będą mieli możliwość kształcić się w warunkach, jakich oczekuje rynek pracy i współcześni konsumenci – zapewnia Karolina Kościuszko, kierownik warsztatów w ZSGH. - Począwszy od drobnego sprzętu po profesjonalny piec konwekcyjno – parowy czy urządzenie do gotowania w niskich temperaturach.

W ramach programu szkoła realizuje jeszcze jeden projekt, który pozwoli na stworzenie m.in. Laboratorium Żywności czy pracowni językowej. Lifting przechodzą także warsztaty w kilku innych szkołach w Kaliszu.

AW, fot. autor

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/