Wydarzenia - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 27 październik 2021 Godzina:
imieniny: Sabina, Florencjusz

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Wydarzenia

Obiecali dbać o planetę. Dzień Ziemi w Gołuchowie ZDJĘCIA

Sosna czarna wzbogaciła drzewostan gołuchowskiego arboretum. I jest to okaz niezwykły, bo zasadzony przez uczniów, którzy uczestniczyli w obchodach tegorocznego Dnia Ziemi. Tematem przewodnim było ograniczenie używania plastikowych opakowań. Najbardziej zaangażowani w ochronę środowiska młodzi ludzie otrzymali odznaki.

Zalewa nas morze – morze plastikowych opakowań. Dlatego w czasie Dnia Ziemi leśnicy i ekolodzy mówili młodym ludziom, w jaki sposób ograniczyć ich używanie. Im mniej tego typu opakowań, które trafiają nie tylko na wysypiska śmieci, ale też do wód: rzek, jezior i mórz czy wyrzucane są w lasach i na łąkach, tym lepiej dla naszej Ziemi – tłumaczy Alicja Antoniewicz z Ośrodka Kultury Leśnej w Gołuchowie. – Ponieważ jesteśmy w Gołuchowie to oczywiście uczestnicy tego ekologicznego święta mieli też okazję poznać biologiczną różnorodność naszego arboretum.

Pierwszy raz Dzień Ziemi świętowano 21 marca 1970 roku w San Fransisco. Rok później ONZ przyjęło proklamację, w której wyznacza równonoc wiosenną jako datę obchodów Dnia Ziemi. - Dzień Ziemi trzeba obchodzić codziennie – przypomina Benedykt Roźmiarek, dyrektor Ośrodka Kultury Leśnej w Gołuchowie. - Tutaj jest uroczyste spotkanie dzieci i młodzieży ze szkół podstawowych, gimnazjów i liceów. Organizujemy konkursy, rajdy, symboliczne nasadzenie drzewa. Chcemy tym dzieciom, młodzieży pokazać, że należy dbać o tę Ziemię, bo mamy ją daną tylko na chwilę, nie na własność. I musimy robić wszystko, by kolejnym pokoleniom przekazać ją w lepszym stanie, niż ją otrzymaliśmy od naszych poprzedników.

Na razie nam to nie wychodzi. Dlatego trzeba edukować, ale też powierzać młodym ludziom zadania, dzięki którym wyrobią w sobie nawyk dbania o otaczający je świat. Takim jest sadzenie drzewa przez uczestników gołuchowskiego Dnia Ziemi. – To symboliczne odnowienie ich opieki nad arboretum – dodaje Alicja Antoniewicz. – W tym roku zasadzili odmianę kolumnową sosny czarnej, która wzbogaci drzewostan parku.

Takich drzew symboli jest na terenie arboretum już 17.  

Na zakończenie, na dziedzińcu zamkowym, najbardziej zaangażowani w ekologiczne przedsięwzięcia uczniowie otrzymali odznaki „Honorowego Opiekuna Miejsc Przyrodniczo Cennych Gołuchowa” oraz Certyfikaty i Karty „Honorowego Opiekuna Miejsc Przyrodniczo Cennych Gołuchowa”. Wręczono też nagrody za udział w rajdzie ekologicznym oraz projekty realizowane w szkołach przez cały rok.

Patronat nad Dniem Ziemi sprawował portal faktykaliskie.pl

AW, zdjęcia autor

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/