Wydarzenia - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 20 czerwiec 2021 Godzina:
imieniny: Florentyna, Michał

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Top maly 2

Wydarzenia

Parafia Prawosławna w Kaliszu uczciła świętych patronów – Apostołów Piotra i Pawła ZDJĘCIA

4 lipca w cerkwi przy ul. Niecałej odbyły się uroczystości: święto parafialnego ku czci patronów św. Apostołów Piotra i Pawła oraz 20-lecia posługi proboszczowskiej księdza kanonika Mirosława Antosiaka w kaliskiej parafii. Po raz pierwszy przewodniczył im Jego Ekscelencja Najprzewielebniejszy Atanazy, Prawosławny Biskup Łódzki i Poznański, którego 24 sierpnia 2017 r. Święty Sobór Biskupów Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego wybrał na ordynariusza diecezji, po śmierci JE Najprzewielebniejszego Arybiskupa Szymona.

Kaliską cerkiew wypełnili wierni prawosławni oraz przyjaciele księdza Mirosława Antosiuka. Piękna oprawa muzyczna święta parafialnego była dziełem chóru Prawosławnej Diecezji Łódzkiej i Poznańskiej z Łodzi.

W trakcie uroczystości przedstawiciele władz samorządowych powitali goszczącego po raz pierwszy w Kaliszu JE Najprzewielebniejszego Atanazego Prawosławnego Biskupa Łódzkiego i Poznańskiego, a dla uczczenia święta patronów i podkreślenia związków kaliszan ze społecznością wiernych prawosławnych, obecnych w naszym mieście od ponad dwustu czterdziestu lat, ofiarowali kaliskiej cerkwi krzyż ołtarzowy mosiężny, pozłocony z emalią.

Tegoroczne uroczystości w parafii prawosławnej miały także szczególny wymiar ze względu na jubileusz 20-lecia posługi proboszczowskiej księdza kanonika Mirosława Antosiaka. JE Ksiądz Biskup w uznaniu dotychczasowej pracy uhonorował duszpasterza wspólnoty prawem noszenia krzyża z ozdobami.

W okolicznościowym adresie prezydent miasta i przewodniczący Rady Miasta Kalisza, życząc jubilatowi zdrowia i wielu łask na dalsze lata kapłańskiej posługi, szczególnie podziękowali za zaangażowanie w życie społeczno-kulturalne Kalisza. Wyrazili wdzięczność księdzu Mirosławowi Antosiukowi za to, że jest partnerem wielu przedsięwzięć kulturalnych służących popularyzacji wiedzy o tradycjach wielonarodowości i wielowyznaniowości Kalisza oraz otwiera drzwi cerkwi podczas takich wydarzeń jak Noc Kultury, Święto ulicy Niecałej czy Kaliszobranie.

W nabożeństwie uczestniczyli liczni przedstawiciele duchowieństwa prawosławnego, duchowni innych wyznań chrześcijańskich – ks. prałat dr Jacek Plota, proboszcz parafii Wniebowzięcia NMP i Kustosz Sanktuarium, św. Józefa w Kaliszu; ks. Julian Kopiński, proboszcz parafii polskokatolickiej w Kotłowie.

Źródło: kalisz.pl, fot. Magdalena Bartnik, Anna Błaszczyk

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/