Wydarzenia - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 23 kwiecień 2021 Godzina:
imieniny: Helena, Jerzy

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Top maly 2

Wydarzenia

Pielgrzymi już w drodze na Jasną Górę ZDJĘCIA i WIDEO

Kaliscy pielgrzymi wyruszyli w drogę na Jasną Górę. W tym roku do Matki Boskiej wędruje 6 grup z kaliskich parafii. We wtorek pątnicy najpierw stawili się na porannych mszach świętych w swoich parafiach, żeby o 8.30 spotkać się na Lisie, gdzie pobłogosławił ich biskup senior Stanisław Napierała. Hasłem tegorocznej pielgrzymki jest „Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią”.

W tym roku w drogę wyruszyło mniej osób niż w ubiegłych latach, ale jeszcze na Lisie dokładnej liczby organizatorzy pielgrzymki nie byli w stanie określić. - Tutaj wszystko tak naprawdę się rozstrzyga. Kolejne grupy, które przychodzą meldują, ile osób jest, dlatego trudno przewidzieć. Mam nadzieję, że nie będzie mniej, ale z tego co wcześniej księża zgłaszali niektóre grupy się łączą – mówił tuż przed wyruszeniem w drogę ks. Rafał Kopis, kierownik pielgrzymki.

Ostatecznie z Kalisza wyszło nie jak przewidywano 10, lecz 6 grup. A w nich setki pielgrzymów. Najbardziej liczna tradycyjnie jest grupa od św. Józefa, ale w tym roku również z parafii Miłosierdzia Bożego, która połączyła się z grupą Argento. Wszystkich żegnał i błogosławił biskup senior Stanisław Napierała. - Pójdziecie z ewangelią miłosierdzia, będziecie się męczyć, będziecie mocno zmęczeni, ale pamiętajcie, że to zmęczenie będzie wam dawało radość, której nie można porównać do jakiejkolwiek innej radości – mówił do pielgrzymów bp. senior Stanisław Napierała.

Wszyscy pielgrzymi w tym roku wędrują pod hasłem „Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią”, ale każdy z nich idzie również ze swoją intencją. - To jest fajnie spędzony czas. Idę też z intencją. Chcę prosić o zdrowie dla rodziny – mówi Marysia Piechota. - Tu można bardzo mocno doświadczyć Bożej miłości poprzez to, że ja też mogę iść tak naprawdę dzięki innym ludziom, którzy się mną opiekują. To też jest niesamowite doświadczenie – dodaje jej koleżanka Ewelina Pawlik, która jest niepełnosprawna.

Niektórzy na Jasną Górę wybrali się całymi rodzinami. - Ja chodzę już od wielu, wielu lat. Jeszcze zanim założyłam rodzinę. Natomiast dzieci chodzą z nami od 3 lat. W tamtym roku mieliśmy przerwę, ponieważ urodziło się najmłodsze dziecko, które właśnie śpi w wózku. Dziecko urodziło się rok temu, więc w ubiegłym roku nie mogłam pójść, ale ciężko mi było to przeżyć i postanowiłam, że w tym roku już na pewno pójdziemy. Co prawda troszkę się obawiamy, bo z trójką dzieci to nie lada wyczyn. Wyprawa wielka, ale myślę, że z Bożą pomocą jakoś damy radę – ma nadzieję Wioleta Kostera. – Jest troszkę ciężko. Już mnie nogi bolą. W tym roku idę czwarty raz, tylko przedtem chodziłam tylko po jednym i po dwa dni – dodaje pielgrzymująca z nią Amelka.

Rodzina Kosterów idzie na pielgrzymkę z trojgiem dzieci, z których najmłodsze ma zaledwie roczek

Dla wielu z nich pielgrzymowanie to już tradycja rodzinna. - Rodzice kiedyś zaczęli chodzić i potem dzieci załapały bakcyla. Do tego nie trzeba nikogo namawiać. Po prostu się idzie – mówi pielgrzym Sławek. - Najbardziej mi się podoba, jak jest to oczekiwanie na to, kiedy dojdziemy do Matki Boskiej, kiedy się pomodlimy przed obrazem – dodaje pielgrzymująca z nim Agatka.

Podczas pierwszego przystanku pielgrzymi zjedli śniadanie i dali chwilę odpocząć swoim nogom. Godzinę później wyruszyli w drogę. To już 379. kaliska piesza pielgrzymka na Jasną Górę. Pielgrzymi pokonają 166 km. Na Jasną Górę dotrą 13 sierpnia, a opuszczą ją 16 sierpnia. W Kaliszu będzie można ich powitać 3 dni później.

ESA, fot. autor, wideo: Magazyn Miejski

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/