Wydarzenia - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 23 kwiecień 2021 Godzina:
imieniny: Helena, Jerzy

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Top maly 2

Wydarzenia

Pielgrzymka Robotników i Pracodawców do św. Józefa ZDJĘCIA

Praca, staje się wartością tylko w momencie, kiedy połączona jest z umiejętnością znalezienia czasu dla rodziny i Boga – mówił do uczestników Pielgrzymki Robotników i Pracodawców do św. Józefa biskup pomocniczy diecezji kaliskiej ks. Łukasz Buzun. Dlatego w tym roku wiele słów padło na temat projektu NSZZ Solidarność o zakazie handlu w niedzielę, ale też podziękowań dla ludzi pracy, dzięki którym Polska w ostatnich miesiącach odnotowała wzrost PKB – co podkreśliła obecna na mszy szefowa kancelarii premier Beata Kempa.

Tegoroczna Pielgrzymka Robotników i Pracodawców  odbyła się po raz 25. Od ćwierć wieku, zawsze 1 maja, do Kalisza przyjeżdżają przedstawiciele robotników ze wszystkich zakątków kraju. W tym roku wśród modlących się do patrona robotników była minister Beata Kempa, która podkreśliła, że sama wywodzi się z diecezji kaliskiej, której patronuje św. Józef – opiekun ludzi pracy. - Dzisiaj trzeba modlić się za świat ludzi pracy, modlić się w ich intencjach. To nie tylko są intencje, które dotyczą ich interesów grupowych, ale to są ich intencje osobiste – mówiła Beata Kempa. - Często przyjeżdżają w sprawach swoich rodzin, często przyjeżdżają w sprawach swoich dzieci i powierzają ich św. Józefowi, ale też przyjeżdżają dziękować za każdy rok, za każde dzieło, które poświęcili naszemu krajowi, za ten cały rok ich wielkiego wkładu. Gdyby nie ich ciężka praca umyśle, że  nie mielibyśmy też takich sukcesów jaki ma nasz kraj.

Praca i rodzina były tematami przewodnimi tegorocznej pielgrzymki do św. Józefa. Postać tego świętego łączy obie wartości dodał  ks. prałat Jacek Plota, kustosz Sanktuarium św. Józefa. - Święty Józef jest wzorem i patronem ludzi, którzy własną pracą zdobywają środki do życia. Pracę zawodową łączył on z troską o św. Rodzinę, którą Bóg powierzył jego opiece - mówił.

Także ks. Łukasz Buzun, biskup pomocniczy diecezji kaliskiej, w czasie homilii, podkreślił, że każdy po ciężkiej pracy potrzebuje odpoczynku. Musi mieć czas dla rodziny i dla Boga. Bez miejsca na wartości nadrzędne zaczyna błądzić. - Jak zabraknie wiary w sercu człowieka to także praca może stać się dla człowieka bożkiem i może zniszczyć. I rodzinę i relacje małżeńskie, i rodzinne, może zniszczyć relacje społeczne. Dlatego też dzisiaj trzeba podkreślić i pochwalić polską Solidarność w sprawie ograniczenia handlu w niedzielę. Inicjatywę jednogłośnie poparł Episkopat Polski. To głos sprzeciwu Kościoła jak wybrzmiało w komunikacje Episkopatu. Głos wobec nadużyć związanych z wykorzystywaniem pracowników a także próba podkreślenia świątecznego charakteru niedzieli – mówił z ambony ks. bp. Łukasz Buzun. - Potrzebna jest niedziela, potrzebny jest dzień święty, oderwanie od pracy, nawet od środowiska,  w którym człowiek mieszka, pracuje i żyje. Potrzebna jest przestrzeń, która jest zarezerwowana dla tego co święte, by człowiek nie wysuszył swego serca - podkreślał.

Uczestnicy Pielgrzymki ponownie zawierzyli się w opiece św. Józefowi Kaliskiemu. Na koniec podzielili się chlebem. Po nabożeństwie delegacje pracowników, na czele z przedstawicielką premier Beaty Szydło, złożyli kwiaty przed pomnikiem św. Jana Pawła II.

AW, zdjęcia autor

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/