Wydarzenia - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 10 maj 2021 Godzina:
imieniny: Gardenia, Izydor

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Top maly 2

Wydarzenia

Podsumowano kwestę na rzecz zabytkowych cmentarzy ZDJĘCIA

Dokładnie 8183, 51 zł trafiło w tym roku do puszek podczas pierwszolistopadowej kwesty na rzecz ratowania kaliskich cmentarzy. W piątek w Villi Calisia oficjalnie podsumowano zbiórkę. Pieniądze przeznaczone zostaną na renowację tablicy Leona Nieszkowskiego (1778-1835), byłego prezydenta Kalisza.

Najlepszy rezultat w tegorocznej zbiórce osiągnął prezydent Grzegorz Sapiński. Włodarz miasta zebrał 728 złotych. Na drugim miejscu znalazł się dziennikarz Paweł Figiel: 705,16 zł, na trzecim Elżbieta Zmarzła, rzecznik prasowy kaliskiego magistratu: 423,20 zł. W pierwszej dziesiątce znaleźli się ponadto: Janusz Sibiński, Andrzej Kurzyński, Edward Prus, Tomasz Oliwiecki, Miłosz Pawlak, Paulina Kołodziejczyk, Robert Papuziński. Łącznie z tym, co zostało z ubiegłego roku dochód z kwesty wynosi 10080,85 zł. Suma ta zostanie przeznaczona na renowację tablicy Leona Nieszkowskiego, pochowanego na cmentarzu ewangelickim przy ul. Harcerskiej.

Dochód z tegorocznej kwesty przeznaczony zostanie na konserwację tablicy Leona Nieszkowskiego (1778-1835) wmurowanej w parkan okalający cmentarz ewangelicki przy ul. Harcerskiej. Leon Nieszkowski w 1808 r. był kapitanem 7 Pułku Warszawskiego, a następnie przeniesiony został do 5 Pułku Galicyjsko-Francuskiego.  W 1815 r. sprawował urząd prezydenta miasta, w tym też roku  został marszałkiem szlachty powiatu kaliskiego. Za żonę pojął Krystynę z Hoffmanów. Córka Nieszkowskich,  Paulina słynęła z urody, a w pamięci potomnych zapisała się tym, że partnerowała w tańcu Fryderykowi Chopinowi, podczas balu, jaki 7 listopada 1829 r. wydał jej ojciec w kamienicy, przy zbiegu Rynku i ówczesnej ulicy Pocztowej.

Projekt nowej tablicy na cmentarzu wykona Krzysztof Oleksiak. Jak zaznaczył podczas spotkania w Villi Calisia, renowacji wymaga również sam mur, na którym znajduje się tablica. - Podczas tych prac należy zachować jak najwięcej materiału zabytkowego - dodał.

Wszyscy wolontariusze zaangażowani w kwestę otrzymali od prezydenta Grzegorza Sapińskiego upominki, w tym książkę Michała Jarneckiego „Stefan Szolc-Rogoziński”. Podziękowania odebrali także przedstawiciele kaliskich szkół:  V LO im. Jana II Sobieskiego, II LO im. Tadeusza Kościuszki w Kaliszu,  I LO im. Adama Asnyka, Gimnazjum nr 4 im. Marii Dąbrowskiej, którym powierzono opiekę nad obiektami poddanymi w latach ubiegłych pracom remontowo-konserwatorskim, sfinansowanym ze środków pochodzących z kwest. Są to następujące zabytki z cmentarzy przy Rogatce: kaplica Rodziny Rephhanów z nekropolii ewangelickiej; grobowiec Henryka Mikołaja Milera (1839-1921) - powstańca styczniowego, adiutanta generałów Edmunda Taczanowskiego i Józefa Hauke-Bosaka z rzymskokatolickiej nekropolii; kaplica Żuczkowskich, gdzie pochowana została Zofia Hieropolitańska - zasłużona dla kaliskiego muzealnictwa oraz grobowiec kaliskich rodzin - Katasanowów, Myszkiewiczów i Grabowskich, gdzie spoczywają także doczesne szczątki ostatniego z tzw. greków kaliskich, znanego księgarza Jana Rayko (Rajko) – Grabowskiego z nekropolii prawosławnej.

Spotkanie zakończyła prelekcja o zwyczajach pogrzebowych, subkulturze cmentarnej w Kaliszu i okolicy, którą wygłosił Stanisław Małyszko, na co dzień pracownik kaliskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków, autor licznych książek o regionie.

TD, MIK, fot. autor

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/