Wydarzenia - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 10 maj 2021 Godzina:
imieniny: Gardenia, Izydor

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Top maly 2

Wydarzenia

Podziękowania dla kwestarzy ZDJĘCIA

1 listopada kwestowali na rzecz ratowania zabytkowych kaliskich cmentarzy, w poniedziałek odebrali podziękowania. Wolontariusze, którzy zaangażowali się w 17. edycję publicznej zbiórki, otrzymali drobne upominki o organizatorów. Wyróżniono też najskuteczniejszych kwestarzy, którzy zebrali największe kwoty. W tym roku do puszek trafiło ponad 10 tysięcy złotych.

- Pamięć o tym, co było pozwala nam budować to, co jest. Pomniki, cmentarze, tablice pamiątkowe są symbolami zbiorowej pamięci. Indywidualne losy naszych przodków składają się na wielką, wspólną, historię społeczności miasta, regionu, kraju – mówił w imieniu prezydenta Grzegorza Sapińskiego, wiceprezydent Artur Kijewski. - Dziękuję wszystkim państwu – kwestarzom, organizatorom – za zaangażowanie, poświęcony czas. Jestem wdzięczny i pełen podziwu dla tych, którzy po raz kolejny, niezależnie od pogody, w szczególnym dniu, jakim jest 1 listopada, stają z puszką na cmentarzu komunalnym. Jest to postawa zasługująca na szacunek oraz uznanie.

W tym roku kwestujący zbierali 10. 619,18 złotych. Środki zostały przeznaczone na pokrycie kosztów restauracji grobowca Leona Nieszkowskiego (1778-1835) – prezydenta Kalisza z 1815 r., marszałka szlachty powiatu kaliskiego. 

Słowa podziękowania zostały skierowane do wszystkich, którzy zaangażowani są w organizację zbiórki, m.in. do działaczy i pracowników kaliskiego oddziału PTTK, straży miejskiej, pracowników Biura Cmentarza Komunalnego, Wydziału Kultury i Sztuki, Sportu  i Turystyki Urzędu Miejskiego, a także przedstawicieli kaliskich mediów.

Bieżący rok w Kaliszu był poświęcony Stefanowi Szolcowi-Rogozińskiemu, w związku z tym kwestarze razem z listem gratulacyjnym otrzymali, wydany na zlecenie Miasta Kalisza komiks pt.  „Stefan Szolc-Rogoziński. Rejs ku przygodzie”, autorstwa Adama Polkowskiego, Macieja Klósaka, Dariusza Skonieczko oraz Przemysława Kaczmarka.

Do tej pory, dzięki środkom finansowym uzyskanym ze zbiórek publicznych przeprowadzono prace konserwatorskie i remontowe przy m.in. nagrobku Adama Chodyńskiego, kaplicy grobowej Rodziny Żuczkowskich, grobowcu Henryka Mikołaja Milera - powstańca styczniowego, kaplicy Repphanów, czy grobie córek namiestnika Daragana.

Organizatorem kwesty jest kaliski oddział Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego im. Stanisława Graevego przy wsparciu Urzędu Miejskiego w Kaliszu. 

MIK za: Anna Błaszczyk, fot. Katarzyna Ciupek

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/