Wydarzenia - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 27 wrzesień 2021 Godzina:
imieniny: Mirabella, Urban

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Wydarzenia

Retro pociąg na wielkopolskich torach. W czwartek skład przypominający o Powstaniu Wielkopolskim przyjedzie do Kalisza

Retro pociąg podążający szlakiem Powstania Wielkopolskiego wyjechał na tory regionu. W czwartek, 4 października zawita do Kalisza. Wjedzie na stację o 14.25. Postój historycznego składu potrwa 20 minut.

Inicjatywa Samorządu Województwa Wielkopolskiego, Kolei Wielkopolskich, Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie, Parowozowni Wolsztyn oraz Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Poznaniu wpisuje się w przygotowania do 100. rocznicy wybuchu zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego.

„Koleje Wolności 1918-2018” po wielkopolskich torach będą jeździć od środy do piątku. Finał zaplanowano na sobotę na Dworcu Letnim w Poznaniu. Pasażerami specjalnych pociągów, składających się z lokomotywy parowej i wagonów retro, będą uczniowie i młodzież szkolna, uczestniczący w żywej lekcji historii prowadzonej przez nauczycieli i rekonstruktorów, którzy przybliżą wielkopolski zryw niepodległościowego. Zajęcia będą trwać przez godzinę lekcyjną, a kolejne grupy uczestników będą wsiadać do pociągu na wybranych stacjach.

Oprócz przedziału lekcyjnego w składzie pociągu znajdować się będą dodatkowe wagony przeznaczone dla wszystkich zainteresowanych podróżą powstańczymi szlakami. Podczas postojów na wybranych stacjach będzie odbywać się tzw. wodowanie lokomotywy, co dodatkowo uatrakcyjni podróż.

W Kaliszu retro pociąg pojawi się w czwartek, 4 października. Tego dnia historyczny skład wyruszy z Wolsztyna, zawita do Leszna, Kobylina, Ostrowa Wielkopolskiego, a o 14.25 wjedzie na dworzec w naszym mieście. Postój potrwa 20 minut. Po przerwie powstańcza ciuchcia wróci do Ostrowa Wielkopolskiego, później pojawi się w Biadkach, Krotoszynie, Krobi i zakończy kurs w Lesznie.

W sobotę 6 października pociąg specjalny relacji Poznań Główny – Swarzędz – Rokietnica – Kiekrz zakończy podróż na dworcu Poznań Dworzec Letni, gdzie odbędzie się uroczysty finał projektu – widowisko „światło i dźwięk”. Z uczestnikami wydarzenia spotka się Marek Woźniak, marszałek województwa wielkopolskiego.

AW, zdjęcia Bartosz Janiszek, Koleje Wielkopolskie 

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/