Wydarzenia - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 27 październik 2021 Godzina:
imieniny: Sabina, Florencjusz

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Wydarzenia

"Rota" w wykonaniu pół tysiąca muzyków. Niezwykły koncert już za tydzień

Pół tysiąca muzyków wystąpi na placu przed Starostwem Powiatowym w Kaliszu. W niedzielę, 27 maja odbędzie się Wielki Koncert Plenerowy Chórów i Orkiestr Dętych OSP z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości. Zabrzmi m.in. „Rota” i będzie to pierwsze wykonanie pieśni przez tak liczne grono. Dlatego organizatorzy mają nadzieję, że w Kaliszu zostanie ustanowiony rekord kraju.

Koncert poprzedzony zostanie uroczystą mszą świętą w Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu w intencji ojczyzny. Nabożeństwo rozpocznie się o godz. 18.00, a bedzie mu przewodniczył biskup kaliski Edward Janiak.

Koncert Chórów  i Orkiestr Dętych OSP rozpocznie się o godz. 19.00. Będzie to wielkie, historyczne wydarzenie, gdzie w centrum najstarszego miasta w Polsce ponad 500 muzyków wspólnie ze zgromadzoną publicznością wykona „Rotę”, starając się tym samym ustanowić rekord Polski.  „Rota” to jedna z najważniejszych i najbliższych sercom Polaków pieśni patriotycznych, napisana przez Marię Konopnicką, która swoje lata młodości spędziła właśnie w Kaliszu.

Na scenie, znajdującej się przed historycznym budynkiem Starostwa Powiatowego  w Kaliszu – dawnym Pałacem Gubernatora, wystąpią chóry oraz orkiestry dęte OSP z terenu powiatu kaliskiego. Przed zgromadzoną publicznością wspólnie wykonają pieśni patriotyczne, wojskowe oraz religijne. Podczas wydarzenia zaprezentowana zostanie również interpretacja słowna wierszy Marii Konopnickiej w wykonaniu aktorów kaliskiego teatru: Kamy Kowalewskiej i Lecha Wierzbowskiego.

Rękopis Roty

W koncercie udział weźmie 6 chórów kaliskich oraz 9 orkiestr dętych OSP z terenu powiatu kaliskiego. Wystąpią: Chór Bazyliki Kaliskiej, Chór „Kopernik” III LO im. M. Kopernika w Kaliszu, Chór „Dysonans” II LO im. T. Kościuszki w Kaliszu, Chór Kameralny WPA UAM w Kaliszu, Chóry Dziecięcy Państwowej Szkoły Muzycznej I st. im. H. Melcera w Kaliszu, Chór Szkoły Muzycznej im. H. Melcera II stopnia w Kaliszu oraz orkiestry dętę OSP z: Chełmc, Mycielina, Liskowa, Iwanowic, Godziesz Wielkich, Koźminka,  Kamienia, Pruszkowa i Stawiszyna.

Koncert organizowany jest z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, 100. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego, 110 – rocznicy napisania „Roty” oraz 200 lat Kaliskich Towarzystw Muzycznych.

Partnerami koncertu są: Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu, Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu, Fundacja Rodziny Wiłkomirskich. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: wojewoda wielkopolski Zbigniew Hoffmann, marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak oraz poseł PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

AW, Starostwo Powiatowe w Kaliszu, fot. pixabay.com

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/