Wydarzenia - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 21 październik 2021 Godzina:
imieniny: Klemencja, Jakub

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Wydarzenia

Rozważania nad Europą w „Koperniku” ZDJĘCIA

W kaliskim III Liceum im. Mikołaja Kopernika debatowano o Unii Europejskiej. Członkowie Klubu Europejskiego MŁODA EUROPA odpowiedzieli na konkurs organizowany przez Europejski Komitet Regionów pod patronatem Komisji Europejskiej.

Konkurs na grunt wielkopolski przeniósł przewodniczący delegacji polskiej Komitetu Regionów, marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak. - Pierwsza część to debaty, druga - list do Unii Europejskiej. Wyniki w październiku – mówi Agnieszka Sitko, opiekun szkolnego koła MŁODA EUROPA.

Wtorkowe "Rozważania nad Europą" poprzedziły wyjątkowo pomyślne dla młodzieży z "Kopca" debaty oksfordzkie. Młodzi pokazali, że potrafią nie tylko mówić, ale też odważnie argumentować, odwołując się do posiadanej wiedzy. Uczniów "Kopernika" zapytaliśmy, jak dyskutować z poszanowaniem stron oraz o unijną przyszłość: - Trzeba przede wszystkim skupić się na tym, żeby nasze wypowiedzi były podyktowane - paradoksalnie - tym, co myślimy, żeby nie były sztuczne i wyreżyserowane. Chodzi o ich autentyczność i żeby spełniały definicję prawdziwości. Musimy mówić od serca, ale też pamiętając o tym, żeby szanować punkt widzenia innych – mówi Filip. - Chcieliśmy w ramach tego konkursu przeprowadzić debatę, która pokaże, jak młodzi ludzie oraz osoby publiczne postrzegają Unię Europejską; co im się podoba, a co nie... Myślę, że to jest bardzo ważne na przyszłość – dodaje Wiktor. - Nie powinniśmy się całkowicie izolować od ludzi, którzy potrzebują pomocy. Tym bardziej, że w rodzinie europejskiej jest właśnie najważniejsza jest współpraca, kooperacja między państwami. A my od tej zależności i odpowiedzialności jakby całkowicie uciekamy – uważa Weronika. - Moim zdaniem Polski nie czeka całkowite wyjście z Unii Europejskiej. Nie możemy się w tym momencie decydować na to, bo to w ogóle przecież nie jest w naszym interesie. nie jesteśmy tak rozwiniętym krajem, jak wielka Brytania. Uważam, że od początku jesteśmy bardzo zależni od Unii. Cały nasz rozwój, przykładowo infrastruktura to pieniądze które szerokim strumieniem płynęły z UE - pieniądze, które nam przekazano nie poszły na marne. Moim zdaniem najgorszym scenariuszem, jaki moglibyśmy podjąć i dążyć do jego realizacji, to właśnie wyjście z Unii – dodaje Nikodem.

Debacie przysłuchiwali się zaproszeni goście, którzy podsumowali uczniowskie wystąpienia. Głos zabrali m.in. wicestarosta kaliski, Jan Kłysz, Dariusz Grodziński, dyrektor Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu oraz gospodarz spotkania - dyrektor III Liceum Anna Narewska. Młodzi Europejczycy z popularnego "Kopca" przygotowują się teraz do drugiego etapu konkursu.

Witold Torbiarczyk, fot. autor

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/