Wydarzenia - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 20 październik 2021 Godzina:
imieniny: Kleopatra, Jan

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Wydarzenia

Rzucać stopniowo, czy od razu i jak przetrwać nikotynowy głód? Sanepid zachęca do dzielenia się doświadczeniami

Kto chętny, by podzielić się sposobami na rzucenie palenia? Jak udało się przetrwać pierwszą godzinę, dzień, tydzień? Lepiej odchodzić od palenia, stopniowo ograniczając liczbę papierosów, czy wyeliminować wszystkie od razu? Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Kaliszu przygotowała konkurs dla osób, którym udało się rzucić palenie. Wystarczy, że opiszą choćby w kilku zdaniach, w jaki sposób można skutecznie poradzić sobie z nałogiem. W miniona niedzielę obchodziliśmy Światowy Dzień bez Tytoniu.

Palenie szkodzi i chyba nikt co do tego nie ma najmniejszych wątpliwości. Każdy papieros to tysiące rakotwórczych substancji dostających się do organizmu osoby palącej. Skutki? Każdego roku z powodu chorób wywołanych tym uzależnieniem umiera 6 milionów ludzi na całym świecie.

Każda okazja jest dobra, by pożegnać się z nałogiem. Bodźcem może być Światowy Dzień bez Tytoniu, który obchodzony jest 31 maja. - Misją wydarzenia jest podnoszenie świadomości o niebezpieczeństwach związanych z używaniem tytoniu, praktykach biznesowych firm tytoniowych oraz działaniach WHO w walce z epidemią tytoniu. Święto jest dobrą okazją, by wszyscy wspólnie mogli się zastanowić, jak poprawić swoje zdrowie. Każdego roku obowiązuje inne hasło przewodnie. Konkretny temat ma służyć temu, by stworzyć jednolite globalne przesłanie i lepiej trafić do odbiorców – wyjaśnia Marek Stodolny, dyrektor kaliskiego Sanepidu.

Działają też kolejne obostrzenia – zakaz palenia w miejscach publicznych, zakaz reklamowania wyrobów tytoniowych czy sprzedaży np. papierosów smakowych. Jeszcze w latach 80. XX wieku odsetek osób palących wyroby tytoniowe w Polsce był największy w Europie  i wynosił aż 42%. W roku 2015 liczba ta zmalała do 24%. Polska jest też jednym z pierwszych państw w Europie, które rozpoczęło walkę z e-papierosami. A jak wygląda rzucanie palenia? - Z okazji Światowego Dnia bez Tytoniu przygotowaliśmy specjalny konkurs – dodaje Marek Stodolny. – Chcemy, aby osoby, które wygrały walkę z nałogiem, podzieliły się swoimi doświadczeniami z innymi i napisały swoje wspomnienia. Trzy najciekawsze opublikujemy na profilu Stacji na facebooku i na naszej stronie internetrowej. Na relacje czekamy do 7 czerwca.

Prace można wysyłać na adres: .

AW, fot. pixabay.com

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/