Wydarzenia - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 15 maj 2021 Godzina:
imieniny: Nadia, Cecyliusz

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Top maly 2

Wydarzenia

Schola Cantorum online PROGRAM

22 kwietnia rozpocznie się 43. Ogólnopolski Festiwal Zespołów Muzyki Dawnej Schola Cantorum. Wydarzenie potrwa cztery dni i ze względu na pandemię odbędzie się w formule online. Podczas koncertów-przesłuchań o Grand Prix Festiwalu oraz o Złote, Srebrne i Brązowe Harfy Eola ubiegać się będzie 17 zespołów z 9 województw.

Skąd nazwa, ktoś zapyta? Nadana została przez Harcerski Zespół Muzyki Dawnej Chorągwi Związku Harcerstwa Polskiego w Poznaniu podczas pierwszego przeglądu, który odbył się w teatrze im. Wojciecha Bogusławskiego. W akcie nadania napisano:

Jako wyraz szczególnego wyróżnienia przyjęliśmy fakt, że nazwa naszego zespołu „Schola Cantorum” patronować będzie Ogólnopolskiemu Przeglądowi Uczniowskich Kameralnych Zespołów Muzyki Dawnej. Niechaj prastary piękny Kalisz stanie się miejscem spotkań młodych polskich wykonawców rozmiłowanych w odtwarzaniu i popularyzowaniu dawnych tradycji zespołowego muzykowania.

Zainaugurowany w 1978 roku kaliski przegląd stał się pierwszym w kraju tego typu wydarzeniem muzycznym adresowanym do dzieci i młodzieży szkolnej. Przez ponad czterdzieści lat w zimowej porze Kalisz stawał się muzyczny i barwny, a muzyka średniowiecza, renesansu i baroku "zaglądała pod strzechy" i przyciągała swym urokiem rzesze słuchaczy.

W lutym dwa tysiące dwudziestego roku Kalisz cieszył się jeszcze swoim Festiwalem, ale przyszedł rok dwa tysiące dwudziesty pierwszy i niemożliwym stało się to, co do tej pory było tradycją. Dlatego Organizatorzy zdecydowali, że tegoroczny 43. Ogólnopolski Festiwal Zespołów Muzyki Dawnej SCHOLA CANTORUM odbędzie się w dniach: 22-25 kwietnia br. w formule online.

Czy to znaczy, że Festiwal się zmienił? Zachowane zostają wszystkie tradycyjne elementy Festiwalu oraz formuła konkursowa, ponieważ SCHOLA CANTORUM jest wartością, której nie wolno zaprzepaścić. Zgłoszone na Festiwal zespoły (17 zespołów z 9 województw) podczas koncertów-przesłuchań ubiegać się będą o GRAND PRIX Festiwalu oraz o Złote, Srebrne i Brązowe Harfy EOLA .

Rozstrzygnięty już został na stałe wpisany w działania festiwalowe Ogólnopolski Konkurs "Twórczość plastyczna inspirowana muzyką dawną", na który nadesłano ponad 150 prac z całej Polski i który właśnie obchodzi swe  26. urodziny.

Wszystkie relacje z koncertów, przesłuchań konkursowych, wystaw prac plastycznych, warsztatów 43. Ogólnopolskiego Festiwalu Zespołów Muzyki Dawnej SCHOLA CANTORUM będą zamieszczane w czasie trwania Festiwalu na stronie internetowej: www.scholacantorum.kalisz.pl

na Fb Festiwalu: https://www.facebook.com/scholacantorumkalisz

oraz na kanale YT: https://www.youtube.com/channel/UCJhX5JIcCSCBQUHMtg0uKGg

Mecenat nad Festiwalem sprawują: Miasto Kalisz, Samorząd Województwa Wielkopolskiego, Kuratorium Oświaty w Poznaniu, PKO Bank Polski, Starostwo Powiatowe w Kaliszu.

Program wydarzenia znajduje się w załączniku pod artykułem. 

RED, fot. organizator

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/