Wydarzenia - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 24 październik 2021 Godzina:

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Wydarzenia

Sołtysi u św. Józefa - modlili się i rozmawiali o rozwoju wsi ZDJĘCIA

Liderzy Małych Ojczyzn, inicjatorzy wielu lokalnych przedsięwzięć, ale też łącznicy między mieszkańcami wsi a samorządami – sołtysi, jeśli są aktywni i kreatywni, potrafią pociągnąć za sobą społeczność, w której mieszkają. I wskazać im drogi rozwoju. Jednak żeby sami mogli doradzać potrzebują wiedzy, skąd np. pozyskiwać pieniądze i w jaki sposób to zrobić. Dlatego w piątek w Kaliszu odbyło się szkolenie dla sołtysów z południowej wielkopolski, które zainicjował wicemarszałek Krzysztof Grabowski. Konferencja poświęcone możliwościom pozyskiwania środków na inwestycje i przedsięwzięcia połączono z I Pielgrzymką Sołtysów do św. Józefa, której pomysłodawcą był ks. bp. Edward Janiak, biskup diecezji kaliskiej.

Spotkanie rozpoczęło się od wspólnej modlitwy w Sanktuarium św. Józefa, w którym wzięło udział ponad 300 sołtysów z terenu diecezji kaliskiej. Podczas homilii, ks. bp. Edward Janiak podkreślał ich historyczną i kulturową rolę w małych społecznościach. - Sołtys ma wielką rolę w swoim środowisku, ale wymagana jest też otwartość we współpracy – mówił ks. bp. Edward Janiak, ordynariusz diecezji kaliskiej. - I wtedy to jest widoczne w życiu całej wspólnoty. Musi być twórczy, żeby zaplanować i wspólnie coś zrobić.  

Jednak żeby sołtysi mogli działać i aktywować mieszkańców swoich wsi muszą wiedzieć, jakie mają możliwości pozyskiwania pieniędzy. Bez szkoleń i wewnętrznej ciekawości poszukiwania dróg rozwoju nie ma szans, by zachęcić do tego mieszkańców – pochwalił pomysł zorganizowania szkolenia Tadeusz Maciejewski, prezes Stowarzyszenia Sołtysów Rady Powiatowej w Kaliszu. – Sołtys jest takim człowiekiem, który musi czerpać wiadomości z gminy, z powiatu, województwa, tak żeby je przenieść później na wieś. I jeśli jest dużo takich szkoleń to my posiadamy wiedzę, którą możemy przekazywać mieszkańcom, skąd czerpać pieniądze Przy okazji możemy wymieniać się doświadczeniami z innymi sołtysami.

Dlatego pielgrzymkę połączono ze szkoleniem o programach, z których pieniądze mogą pozyskiwać sołectwa, ale też lokalne organizacje czy stowarzyszenia lub samorządy. A tych jest sporo. - To jest projekt „Wielkopolska odnowa wsi” i w jego ramach trzy konkursy, m.in. bardzo popularny „Pięknieje wielkopolska wieś” – mówi Krzysztof Grabowski, wicemarszałek województwa wielkopolskiego. -  Pieniądze pochodzą z budżetu województwa wielkopolskiego i na przyszły rok mamy zwiększony budżet o 1 milion złotych na to przedsięwzięcie, ale oprócz tego jest Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na 2014 – 2020 czy już rozstrzygnięty konkurs na budowę i przebudowę dróg lokalnych. W Wielkopolsce dzięki temu zostanie zrealizowanych 150 dróg i tutejsze gminy oraz powiat kaliski jest jednym z większych beneficjentów. Teraz trwają nabory wniosków na gospodarkę wodną i ściekową na obszarach wiejskich i scalanie gruntów, a w przyszłym roku także będą pieniądze na modernizację wiejskich świetlic. Tych możliwości jest sporo i o nich trzeba mówić, żeby sołtysi zachęcali wójtów, burmistrzów, ale też mieszkańców wsi o staranie się o te pieniądze.  

Wielu sołtysów pokazuje, że robi to nie tylko chętnie, ale skutecznie i efektywnie. Takim przykładem jest wieś Rudka w powiecie złotowskim. W ostatnich kilku latach sołectwo pozyskało kilkaset tysięcy złotych na różnego rodzaju inwestycje, które nie tylko zmieniły wizerunek miejscowości, ale pozwoliły też na integrację mieszkańców. W sołectwie powstał plac rekreacyjny, aleja drzewo terapii, odnowiono też miejscową kaplicę. - Rzecz najważniejsza to tożsamość naszego środowiska – mówił Jarosław Maciejewski, sołtys wsi Rudka. - Aby wieś pozostała wsią, abyśmy się wsi nie starali zmieniać w taki sposób, że ona będzie miała betonowe płoty, ogrodzone domostwa, a w środku będą zamknięci ludzie. Musimy budować to środowisko w taki sposób, aby ono było otwarte, aby potrafiło razem ze sobą rozmawiać, zbliżać się do siebie.  

Większość tych pieniędzy pochodzi z funduszy unijnych. Polska jest liderem pod względem pozyskiwania wsparcia na małe działania lokalne, w których coraz częściej pokazywana jest międzypokoleniowa synergia, co zdecydowanie wyróżnia nas w Unii. – Ważne są przedsięwzięcia, które nie tylko pokazują nowoczesność, ale też zajmują się dziedzictwem w zakresie kultury materialnej i duchowej – wyjaśnił Andrzej Grzyb, poseł do Parlamentu Europejskiego. - Ponieważ jest coraz więcej ludzi w wieku dojrzałym, to również wszystkie inicjatywy, które łączą doświadczenie babci z tym, co powinien poznać wnuk czy wnuczka są godne wspierania i docenienia.   

Przy okazji spotkania osoby i instytucje działające na rzecz rozwoju środowisk wiejskich otrzymały medale 20-lecia Izby Rolniczej, które wręczył Piotr Walkowski, wiceprezes Wielkopolskiej Izby Rolniczej. Jednym z uhonorowanych był biskup Edward Janiak. Podobne szkolenie jak to kaliskie, odbyło się już na północy Wielkopolski. W listopadzie odbędą się jeszcze trzy takie spotkania w pozostałych subregionach województwa.

AW, zdjęcia autor  

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/