Wydarzenia - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 24 październik 2021 Godzina:

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Wydarzenia

Sołtysi u św. Józefa ZDJĘCIA

Kilkuset sołtysów z terenu diecezji kaliskiej modliło się w sobotę przed cudownym obrazem św. Józefa. Ich druga pielgrzymka odbyła się w przededniu Dnia Sołtysa i była okazją, by podziękować osobom, które każdego dnia pracują na rzecz mieszkańców swoich sołectw, ale też stoją na straży realizacji zobowiązań samorządowców.

11 marca obchodzimy Dzień Sołtysa. Dlatego przedstawiciele tej grupy społecznej przyjechali do naszego miasta, by modlić się przed św.  Józefem Kaliskim. Pielgrzymka sołtysów diecezji kaliskiej była propozycją jej ordynariusza ks. bp. Edwarda Janiaka. Pierwsza odbyła się pod koniec 2016 r. – Przyjeżdżają, żeby zawierzyć się św. Józefowi, w roku szczególnym, bo ustanowionym rokiem św. Józefa przez papieża Franciszka – mówi Krzysztof Grabowski, wicemarszałek województwa wielkopolskiego i współgospodarz spotkania. – Pielgrzymka to także podziękowanie dla ich pracy. Sołtysi są liderami swoich miejscowości. Oni podejmują decyzje jak ma rozwijać się ich sołectwo, są pierwszym kontaktem z włodarzami gminy, powiatu czy województwa. Zabiegają o środki i realizację inwestycji oraz projektów.

Według sondaży sołtysi są w czołówce grup społecznych cieszących się największym zaufaniem wśród Polaków. Muszą być otwarci i znać potrzeby mieszkańców swoich wsi. – Jestem sołtysem od 2007 roku i każdego dnia mierzę się z problemami ludzi, którzy mieszkają razem ze mną, którzy każdego dnia borykają się z trudami znoszenia swojego mieszkania na wsi. Funkcja sołtysa sięga historią do XII wieku. Zawsze reprezentowaliśmy społeczność, ale sołtysi są marginalizowani, społeczeństwo owszem obdarza ich szacunkiem i uznaniem, ale niekoniecznie sołtysi występując w interesie społecznym są poważani przez władzę. Dlaczego? Są tym elementem, który przypomina o niezrealizowanych obietnicach – mówi Jarosław Maciejewski, sołtys wsi Rudna w powiecie złotowskim i prezes Stowarzyszenia Sołtysów Województwa Wielkopolskiego. – Lata mijają i pojawiają się nowe problemy, także w naszym środowisku. Sprzede wszystkim mam na myśli sposób komunikowania się z samorządem gminnym, powiatowym, wojewódzkim. Dzisiaj te elementy zostały przeniesione do rzeczywistości wirtualnej, część sołtysów nie nadąż za nowinkami technicznymi. I np. zadaniem Stowarzyszenia jest pomaganie tym, którzy nie nadążają. Musimy się trzymać jak stado, nie możemy zostawiać tych, którzy są słabsi z tyłu. Musimy im pomagać dorównać do tych, którzy są już z przodu.

Nabożeństwo zakończyło złożenie kwiatów przed pomnikiem Jana Pawła II. Później sołtysi wzięli udział w spotkaniu w Stawiszynie.

AW, zdjęcia autor

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/