Wydarzenia - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 16 październik 2021 Godzina:
imieniny: Florentyna, Dionizy

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Wydarzenia

Syreny dla powstańców

Dziś w całym kraju, a szczególnie uroczyście w Wielkopolsce, upamiętniana jest setna rocznica wybuchu powstania wielkopolskiego. Było ono jedynym zakończonym zwycięstwem zrywem niepodległościowym na terenie ziem polskich zajętych przez zaborców. Również Wielkopolska południowa znajduje się na mapie wydarzeń powstańczych. Dla ich upamiętnienia kwadrans przed 17.00 w Kaliszu zawyją syreny alarmowe.

27 grudnia 1918 r., jedną z pierwszych ofiar – wielu historyków przyjmuje, że pierwszą – stał się urodzony w Przygodzicach Jan Mertka. Dokładnie przed stu laty, Mertka pełnił służbę patrolową w Szczypiornie. Poległ podczas ostrzału ze strony niemieckiej, około godziny 11.30. W odpowiedzi powstańcy zajęli Boczków, który stał się pierwszą w całości wyzwoloną miejscowością w Poznańskiem. 
Wydarzenia sprzed lat przypomina wiele wydawnictw i portali historycznych. Honorowy członek Zarządu Polskiego Towarzystwa Historycznego Tadeusz Krokos przypomniał, że udział mieszkańców naszego miasta w Powstaniu Wielkopolskim polegał m.in. na stworzeniu tutaj I batalionu Wojska Polskiego. Do tego batalionu przerzucano potajemnie młodych ludzi z Ostrowa Wlkp. i Skalmierzyc. W ten sposób uciekli oni przed wcieleniem do wojska pruskiego, podkreślił kaliski historyk w rozmowie z PAP. Według T. Krokosa do dziś trwają spory, czy Mertka był pierwszym poległym powstańcem, czy był nim Franciszek Ratajczak. Jednakże nie to jest dziś najważniejsze, a fakt, że dzięki powstańczemu zrywowi Wielkopolska znalazła się w granicach niepodległej Polski.

Dziś o godz. 11.45 przedstawiciele władz samorządowych, na czele z prezydentem Krystianem Kinastowskim, złożą wiązanki kwiatów przy pamiątkowej tablicy - na zewnętrznej ścianie kościoła pw. Świętej Rodziny oraz o godz. 12.00 przed tablicą na ścianie budynku Centralnego Ośrodka Szkolenia Służby Więziennej.

Dla upamiętnienia powstania wielkopolskiego, w Kaliszu o godzinie 16.40, zawyją syreny alarmowe.

Źródło: kalisz.pl

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/