Wydarzenia - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 05 grudzień 2021 Godzina:
imieniny: Kryspina, Gerald

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Wydarzenia

Sztuka może wyrażać ducha. Wystawa prac Janusza Kokota ZDJĘCIA

Wystawię „Poza horyzont” autorstwa związanego z naszym miastem malarza i rysownika Janusza Kokota, można oglądać od minionego czwartku w Galerii Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu. Ekspozycja będzie dostępna dla zwiedzających do 27 listopada br. Jej tytuł, jak mówi sam autor prac, „jest wyrazem tęsknoty za przekraczaniem granic i odkrywaniem nieznanego… w sobie samym”.

Wernisaż, który zgromadził dużą liczbę gości, był okazją do wzięcia udziału w przeprowadzonym osobiście przez Janusza Kokota oprowadzaniu po wystawie z autorskim komentarzem. W sobotę 16 października, w kaliskim Akceleratorze Kultury, odbyła się zorganizowana przez Miejską Bibliotekę Publiczną im. Adama Asnyka w Kaliszu, premiera książki „Afrobiografia” autorstwa Janusza Kokota. Na wernisażu wystawy „Poza horyzont” można było zakupić książkę i zdobyć autograf jej autora.

Na wystawę w Galerii Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu składają się prace, które powstały w latach 2013-2021. Są to cykle stworzone na papierze, w technice pasteli olejnej i ołówka. Tematyka ekspozycji jest rezultatem prób poszukiwania artystycznej tożsamości twórcy, po doświadczeniach życia w odmiennej kulturze, w czasie kilkuletniej pracy na polu misyjnym w Afryce. Ta głęboka refleksja skłoniła artystę do podjęcia dialogu z twórczością mistrzów sztuki współczesnej i stała się formą wielowymiarowej korespondencji dotyczącej języka sztuki.

W pracach odnajdujemy odniesienia do twórczości m.in. australijskiej artystki Rosalie Gascoigne, brytyjskiego twórcy Richarda Longa, op-artowej malarki Bridget Riley, amerykańskich twórców dwudziestego wieku, takich jak Frank Stella, Jackson Pollock, Kenneth Noland, Richard Serra czy Franz Kline. To, co łączy większość wyżej wymienionych, to podobne rozumienie idei dzieła sztuki. Cykle prac „12 linii”, „5 linii” czy poliptyk „Bez tytułu”, będące częścią prezentacji „Poza horyzont”, stanowią dopełnienie tego dialogu i przekonanie o sile oddziaływania minimalizmu, tak charakterystycznego dla twórczości Janusza Kokota.

Galeria Pulsar, integralna część Galerii Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu, stała się miejscem prezentacji poliptyku „HK”. Bezpośrednią inspiracją do jego stworzenia były fotografie potężnych blokowisk w Hong Kongu, które w artyście zamiast zachwytu, budzą raczej zdziwienie i dystans. Jednak, jak sam mówi, w czasie realizacji tej kompozycji towarzyszyła mu beztroska, radość i uczucie satysfakcji, jakie widział u dzieci aranżujących według własnego uznania nowe zestawienie kolorowych kredek w pudełku.

W ramach projektu Postój ze Sztuką prezentujemy, w wiatach przystanków autobusowych, wybrane prace z poliptyku „Message”, który w całości można zobaczyć w Galerii. Kompozycja składa się z ponad trzydziestu części i jest rodzajem korespondencji z twórczością amerykańskich artystów dwudziestego wieku. Wszystkie elementy poliptyku ukrywają litery, z których, jak z ruchomych czcionek, można składać konkretne słowa. Jednakże, zamysł artystyczny jej autora jest związany z przekazaniem wiadomości dotyczących estetyki, obecnej w sztuce amerykańskiej dwudziestego i dwudziestego pierwszego wieku. Widzowie odnajdą tu odniesienia do twórczości Franza Kline’a, Kennetha Nolanda, Jacksona Pollocka, Franka Stelli i wielu innych. Zadaniem poszczególnych obrazów z kompozycji nie jest cytowanie czy naśladowanie prac, tylko odnoszenie się do ich ekspresji i ducha.

Osoby, które nie mogły przybyć osobiście na wernisaż mają możliwość obejrzenia dostępnego na stronie internetowej Galerii Sztuki im. Jana Tarasina oraz na galeryjnym FB, krótkiego filmu, w którym Janusz Kokot opowiada o swojej twórczości i zaprasza na wystawę
https://tarasin.pl/zaproszenie-na-wernisaz-i-wystawe-janusza-kokota-poza-horyzont/

Swojego wsparcia w organizacji wystawy prac Janusza Kokota „Poza horyzont” udzielili Fundacja Bless oraz firma Ignaszak auto salony.

Janusz Kokot urodził się w Kaliszu w 1960 r. Studiował w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Częstochowie w Instytucie Artystycznym. Uprawia malarstwo i rysunek. W latach 1988-2020 zrealizował 19 wystaw indywidualnych. Brał udział w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych w kraju i za granicą. Jest laureatem 13 nagród i wyróżnień w konkursach ogólnopolskich.

Nagrody i wyróżnienia
• 1990 ˗ III Ogólnopolskie Triennale Akwareli, Lublin ˗ wyróżnienie
• 1991 ˗ II Salon Plastyki EGERIA, Ostrów Wielkopolski ˗ nagroda
• Ogólnopolski Konkurs Plastyczny „Częstochowa 91”, Galeria Bon Art, Częstochowa ˗ wyróżnienie honorowe, nagroda fundowana
• 1992 ˗ III Salon Plastyki EGERIA, Ostrów Wielkopolski ˗ Grand Prix
• 1993 ˗ XXX Ogólnopolska Wystawa Malarstwa „Bielska Jesień”, Bielsko-Biała ˗ wyróżnienie
• 1994 ˗ IV Salon Plastyki EGERIA, Ostrów Wielkopolski ˗ Grand Prix
• 1997 ˗ Triennale z martwą naturą, Sieradz ˗ 2 nagroda
• 2000 ˗ Triennale z martwą naturą, Sieradz ˗ 2 nagroda
• 2003 ˗ Triennale z martwą naturą, Sieradz ˗ wyróżnienie honorowe
• 2006 ˗ Triennale z martwą naturą, Sieradz ˗ Grand Prix Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
• 2012 ˗ Kaliskie Biennale Rysunku i Grafiki „Próba 1”, Galeria Sztuki im. Jana Tarasina, Kalisz ˗ Grand Prix
• 2017 ˗ Kaliskie Biennale Sztuki „A-Kumulacje 2017”, Galeria Sztuki im. Jana Tarasina, Kalisz ˗ wyróżnienie

RED, kalisz.pl, fot. Jakub Seydak

################################################################

Dziękujemy, że przeczytałeś ten artykuł. Podziel się tymi informacjami z innymi. Wyślij link swoim przyjaciołom i znajomym.  Twoje udostępnienie i polecenie nas innym jest dla nas najlepszym podziękowaniem  za pracę dziennikarską na rzecz naszych czytelników. Ciebie to nic nie kosztuje, nam pozwala rozwijać redakcję.

Masz dla nas ciekawy temat? Może szukasz jakiś informacji albo chcesz żebyśmy zajęli się jakąś sprawą? Pisz do nas: .  

Faktykaliskie.pl to portal informacyjny tematycznie obejmujący Kalisz i południową Wielkopolskę. Codziennie przygotowujemy dla Was nawet do kilkudziesięciu informacji o najważniejszych wydarzeniach z miasta i regionu. Na naszym portalu w zakładce „Telewizja Kalisz” znajdziesz też serwis informacyjny „Magazyn Miejski” jedynej telewizji w mieście. Zachęcamy też do odwiedzania naszych mediów społecznościowych:

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

https://www.youtube.com/channel/UCDsE1VEqkkY_xJo12bjvoqw

Artykuły i materiały telewizyjne przygotowuje dla Was zespół Fundacji Reakcja. Więcej o nasz znajdziecie na stronie https://www.fundacja-reakcja.pl/

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/