Wydarzenia - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 15 maj 2021 Godzina:
imieniny: Nadia, Cecyliusz

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Top maly 2

Wydarzenia

Tak Kalisz opłakiwał Papieża Polaka. Mija 16 lat od jego śmierci WIDEO

Ten dzień połączył katolików, i nie tylko, na całym świecie. Także kaliszan, których tysiące spotkały się na modlitwie, by wspólnie przeżywać te bolesne chwile. Dziś mija 16 lat od śmierci Jana Pawła II. Jak smutne informacje z Watykanu przyjął Kalisz? Przypominamy te spontaniczne reakcje i wydarzenia.

2 kwietnia 2005 roku i dzień później pod pomnikiem Jana Pawła II modliły się tysiące mieszkańców miasta, przedstawiciele duchowieństwa i władz Kalisza. Znicze płonęły przez wiele następnych dni. Kaliszanie nadal pamiętają o Janie Pawle II. Każdego roku, w rocznicę jego śmierci, spotykają się o godz. 21:37 właśnie pod pomnikiem, modlą się i śpiewają pieśni. W tym roku z powodu epidemii koronawirusa zapewne będzie inaczej. Nie można się spotykać w większych grupach niż dwie osoby, ale wiele osób indywidualnie lub choćby duchowo wspomni śmierć Jana Pawła II.

Karol Wojtyła zmarł po 27 latach pontyfikatu. Kochany i szanowany przez katolików na całym świecie, przez wiernych z Polski traktowany był szczególnie – jako jedyny rodak piastujący funkcję głowy Kościoła katolickiego. Proces beatyfikacji rozpoczął się miesiąc po pogrzebie, a zakończył sześć lat później. Trzy lata temu Jan Paweł II został wyniesiony do rangi świętego.

Był uważany za jednego z najbardziej wpływowych przywódców XX wieku. Dużo pielgrzymował. W ciągu swojego pontyfikatu odwiedził 129 państw. Często i chętnie odwiedzał także wiernych w ojczyźnie. Kalisz znalazł się na trasie jego pielgrzymki do polskich miast w 1997 roku. 4 czerwca odwiedził Bazylikę św. Józefa, Katedrę Kaliską i Wyższe Seminarium Duchowne. Na pl. św. Józefa odprawił też mszę św. z udziałem kilkunastu tysięcy osób, wygłosił też homilię, w której podkreślił sens istnienia rodziny.

Na pamiątkę tego wydarzenia dwa lata później na pl. św. Józefa wzniesiono pomnik papieża Polaka, według projektu Jana Kucza. To jeden z ponad 500 pomników Jana Pawła II wzniesionych w Polsce za jego życia i po śmierci, przez specjalistów uznany za dzieło o wysokich walorach artystycznych i jeden z najlepszych pomników polskiego papieża.

RED,  fot. i wideo telewizja Teleskop

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/