Wydarzenia - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 02 sierpień 2021 Godzina:
imieniny: Ilia, Gustaw

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Top maly 2

Wydarzenia

Tuszowanie pedofilii w Kościele katolickim: biskup Edward Janiak ukarany przez Stolicę Apostolską!

Zakończyło się kościelne dochodzenie w sprawie biskupa Edwarda Janiaka, któremu zarzuca się zaniechania i tuszowanie przypadków pedofilii wśród księży. 29 marca br. Stolica Apostolska poinformowała oficjalnie o swoich decyzjach w tej sprawie. Były ordynariusz diecezji kaliskiej musi ponieść karę.

To pokłosie filmu Tomasza i Marka Sekielskich „Zabawa w chowanego”, którzy opowiedzieli w nim m.in. historię dwóch braci molestowanych przez księdza Arkadiusza H. Według autorów dokumentu o sprawie miał być informowany ówczesny biskup kaliski ks. Edward Janiak, jednak nie podjął on działań w tej sprawie. W marcu br. ks. Arkadiusz H. został skazany na karę więzienia za przestępstwa seksualne wobec nieletniego, choć śledztwo wykazało, że ofiar duchownego było więcej, ale pozostałe sprawy uległy przedawnieniu WIĘCEJ.

W reakcji na film Prymas Polski abp. Wojciech Polak zawiadomił Stolicę Apostolską, a ta w czerwcu ub.r. odsunęła bpa Janiaka od obowiązków - włącznie z zakazem przebywania na terenie diecezji kaliskiej - i wyznaczyła metropolitę poznańskiego do przeprowadzenia dochodzenia. Postępowanie zakończono pod koniec zeszłego roku, a 29 marca na stronie Nuncjatury Apostolskiej w Polsce ukazała się informacja o podjętych krokach.

Działając na podstawie przepisów Kodeksu Prawa Kanonicznego i motu proprio Papieża Franciszka Vos estis lux mundi, Stolica Apostolska – w następstwie formalnych zgłoszeń – przeprowadziła postępowanie dotyczące sygnalizowanych zaniedbań bp. Edwarda Janiaka w sprawach nadużyć seksualnych popełnionych przez niektórych duchownych wobec osób małoletnich, oraz innych kwestii związanych z zarządzaniem diecezją – czytamy w komunikacie.  

W wyniku zakończonego dochodzenia Stolica Apostolska podjęła w stosunku do biskupa następujące decyzje:

1. Nakaz zamieszkania poza diecezją kaliską.

2. Zakaz uczestniczenia w jakichkolwiek publicznych celebracjach religijnych lub spotkaniach świeckich na terenie diecezji kaliskiej.

3. Nakaz wpłaty z osobistych funduszy odpowiedniej sumy na rzecz „Fundacji św. Józefa”, z przeznaczeniem na działalność prewencyjną i pomoc ofiarom nadużyć.

Analogiczna kara, w związku z podobnym zarzutem, nałożona została na abp. Sławoja Leszka Głódzia, byłego metropolitę gdańskiego.

MIK, fot. arch.

 

 

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/