Wydarzenia - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 22 czerwiec 2021 Godzina:
imieniny: Paulina, Broniwoj

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Top maly 2

Wydarzenia

Usiądź przy Stefanie Szolcu - Rogozińskim i porozmawiaj o podróżach ZDJĘCIA

Postać podróżnika siedząca na mapie wyrastającej z ziemi, z której wyruszył w świat, by stać się znanym odkrywcą i propagatorem kultury Czarnego Lądu – tak można opisać ławkę Stefana Szolca – Rogozińskiego. Pomnik stanął przy Moście Kamiennym i jest jednym z elementów upamiętniających i przybliżających pochodzącego z Kalisza odkrywcę Kamerunu. Pomysł postawienia ławki narodził się z okazji trwającego roku Stefana Szolca – Rogozińskiego.

Jako młody człowiek opuścił Kalisz. Podobnie jak ojciec miał być przemysłowcem, ale Stefan Szolc – Rogoziński postanowił podróżować po świecie. 13 grudnia 1882 roku na żaglowcu Łucja Małgorzata i wyruszył w kierunku Czarnego Lądu. Odkrył Kamerun, którego badaczem i propagatorem był do śmierci. Dzięki niemu powstało w Polsce pierwsze muzeum etnograficzne poświęcone Afryce. Zasłużony podróżnik, którego nadal zna niewielu kaliszan. Być może zmieni to ławka, która właśnie stanęła w mieście. – Ci, którzy jeszcze do tej pory nie mięli okazji zapoznać się z tą jakże ważną w historii Kalisza i całego kraju postacią,  zainspirują się tą figurą by poznać jego historię i zachęcić do tego innych. – mówi z nadzieją Grzegorz Sapiński, prezydent Kalisza. – Teraz możemy usiąść przy podróżniku, zrobić sobie z nim pamiątkowe zdjęcia. Odpocząć. - dodaje prezydent. 

I potrzeć za palec myśląc o miejscu, do którego chciałoby się pojechać. Podobno to marzenie ma szansę się spełnić. Ławki poświęcone znanym postaciom można spotkać w wielu miastach Polski. Dedykowana Stefanowi Szolcowi – Rogozińskiemu jest pierwszą taką w Kaliszu. Na konkurs nadesłano sześć propozycji. Wygrał projekt autorstwa Wioletty Buczek - Warszawy i Sebastiana Warszawy z Błażowa pod Rzeszowem.

Jest sam podróżnik, ale też mapa, która zapewne towarzyszyła mu w realizacji marzeń o podróżach. - Zastosowaliśmy nietypowe rozwiązanie. Nie trzymaliśmy się stereotypów typowej ławki, na której stawia się pomniki różnych znanych osób – wyjaśnia koncepcję projektu jego współautorka Wioletta Buczek- Warszawa. - Dlatego ławeczka odbiega od klasycznego kanonu. Jest to rozkładająca się mapa, złożona w harmonijkę na której siedzi Rogoziński – opisuje artystka.

Sam projekt, jak mówią autorzy, to połączenie klasycznej postaci z dawnej epoki ze sztuką nowoczesną, którą jest ławka w formie rozkładającej się mapy. - Tutaj mamy klasyczne, naturalne materiały, czyli kamień i brąz. To trwałe surowce odporne na warunki atmosferyczne.  

Rok 2017 poświęcony jest Stefanowi Szolcowi – Rogozińskiemu. Były sesje naukowe, wystawy i festiwal smaków, który miał przybliżyć podróżnika. Kolejnym elementem pomagającym go poznać jest ławka. Jej wykonanie i montaż kosztowały 140 tysięcy złotych. 

W odsłonięciu ławki wzięli udział także kaliscy harcerze, których patronem jest wywodzący się z naszego miasta podróżnik. Ich cegiełka w upamiętnienie Stefana Szolca - Rogozińskiego ma być poświęcona mu izba pamięci, która najprawdopodobniej powstanie w przyszłym roku na Wale Piastowskim.

AW, zdjęcia autor

 

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/