Wydarzenia - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 20 czerwiec 2021 Godzina:
imieniny: Florentyna, Michał

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Top maly 2

Wydarzenia

W obronie klimatu - Kalisz jednym z tysięcy protestujących miast

Młodzi ludzie mówią STOP bierności dorosłych i zaczynają strajk. W obronie planety, na której mają nadzieję jeszcze trochę pożyją. Dlatego w piątek, 20 września na całym świecie – także w Kaliszu - będą protestować przeciwko działaniom polityków, a raczej lekceważeniu zmian klimatu, do jakich doprowadziły działania ostatnich kilkudziesięciu lat.

Termin strajku nie jest przypadkowy. Poprzedza Szczyt Klimatyczny, który w poniedziałek rozpocznie się w Nowym Jorku. Protest Tysięcy Miast – jak nazwano piątkowe działanie – to sprzeciw młodych, chociaż do udziału zaproszeni są wszyscy, którym na sercu leży dobro Ziemi, klimatu i ludzi wobec polityki wyniszczającej planetę. Wychodząc na ulice miast na całym świecie, protestujący chcą wywrzeć nacisk na przywódców biorących udział w amerykańskim spotkaniu, by zaczęli wcielać w życie działania ograniczające dalszą degradację środowiska.

W Kaliszu Młodzieżowy Strajk Klimatyczny rozpocznie się o 15.30 na Głównym Rynku. - Wyjdź razem z nami na ulice, aby pokazać, że także TY nie zgadzasz się na taki los naszej planety! – zachęcają organizatorzy na facebookowym profilu wydarzenia. - STRAJK KLIMATYCZNY rozpocznie GLOBALNY TYDZIEŃ DLA KLIMATU. Miliony młodych ludzi w różnym wieku, uczniów i studentów, a także dorosłych będzie protestować w tysiącach miast na całym globie. Protest ma na celu pokazanie, że społeczeństwo nie zgadza się z biernością rządzących wobec coraz bardziej zaostrzającego się kryzysu klimatycznego - NAJWIĘKSZEGO I NAJTRUDNIEJSZEGO wyzwania z jakim do tej pory mieliśmy do czynienia. To właśnie 20 września 2019 roku jest ostatnim piątkiem przed niezwykle ważnym szczytem klimatycznym ONZ w Nowym Jorku, gdzie dyplomaci i dyplomatki z całego świata mają zdecydować o przyszłym losie Ziemi. Organy rządzące muszą wiedzieć, że MY WSZYSCY, SPOŁECZEŃSTWO CAŁEGO GLOBU, nie zgadzamy się, by przyszłość naszego świata, następnych pokoleń została zaprzepaszczona przez ich ignorancje. Podczas gdy politycy zajęci są sprawami, które nie powinny być w tym momencie na pierwszym planie ich działań, nasz priorytetowy problem czyli katastrofalne skutki zmian klimatycznych postawiany jest bez komentarza. Nawet w naszym kraju, w Polsce są one coraz bardziej odczuwalne. Upały, ograniczenia w dostępie do wody, a także susze, powodzie i gwałtowne burze to tylko zapowiedź najgorszego co może stać się z naszym światem, jeżeli nie zatrzymamy postępującego wzrostu globalnej temperatury. Dlatego tak ważne jest aby jak najszybciej została rozpoczęta transformacja energetyczna w celu osiągnięcia neutralności klimatycznej.

Młodzi ludzie przytaczają kilka postulatów:

1. Żądamy prowadzenia polityki klimatycznej w oparciu o aktualne stanowisko nauki wyrażone w najnowszych raportach Międzynarodowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (IPCC) powołanego przez ONZ. Oczekujemy, że sugerowane przez środowisko naukowe rozwiązania będą wdrażane
niezwłocznie we współpracy międzynarodowej.

2. Wzywamy rząd polski, by oficjalnie uznał katastrofę klimatyczną poprzez ogłoszenie stanu kryzysu klimatycznego. Kwestia kryzysu nie może być przedmiotem ideologicznych sporów - w obliczu katastrofy musimy mówić wspólnym głosem, ponad podziałami.

3. Domagamy się zawarcia kompleksowej i aktualnej wiedzy o mechanizmach kryzysu klimatycznego w podstawie programowej na wszystkich szczeblach edukacji, przy zapewnieniu kadrze nauczycielskiej obowiązkowych szkoleń w tym zakresie. Jednocześnie edukację klimatyczną w pełnym zakresie swoich kompetencji powinny zapewniać samorządy lokalne.

4. Żądamy by media wzięły na siebie odpowiedzialność za uświadamianie społeczeństwa o bezpośrednich zagrożeniach związanych z kryzysem klimatycznym. Wzywamy do priorytetyzacji tematu katastrofy klimatycznej w przekazie medialnym oraz posługiwania się językiem odzwierciedlającym wagę problemu.

5. Żądamy przyjęcia przez parlament RP ustawy powołującej ekspercką i niezależną Radę Klimatyczną, której zadaniem będzie opracowanie strategii osiągnięcia neutralności klimatycznej Polski do roku 2040 oraz kontrola realizacji tej strategii. Ustawa ta musi być stworzona przy aprobacie środowiska naukowego, maksymalnej transparentności i przy szerokich konsultacjach społecznych.

6. Oczekujemy podjęcia natychmiastowych kroków prowadzących do przeprowadzenia sprawiedliwej transformacji gospodarki w celu redukcji emisji gazów cieplarnianych. Wymagamy by respektowano prawa i potrzeby wszystkich których dotkną skutki transformacji, szczególnie osób zatrudnionych w sektorach energetyki, rolnictwa, przemysłu i transportu

AW, organizatorzy

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/