Wydarzenia - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 06 grudzień 2021 Godzina:
imieniny: Nikola, Jarogniew

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Wydarzenia

Wikipedia. Korzysta z niej każdy z nas i każdy może ją tworzyć ZDJĘCIA

Katalonia i Robert Lewandowski – według statystyk to najczęściej wyszukiwane hasło w styczniu tego roku. I obok tak oczywistych, jak jedno z popularniejszych miejsc zimowych wyjazdów i sportowca mającego rzesze fanów, można też sprawdzić, czym jest trzepaczka do dywanów czy „spór o myślnik”. A jeśli czegoś nie ma możemy to trzeba to stworzyć. Warunek – wiedza i bezstronność poglądów. Wikipedia to jeden z najbardziej zadziwiających projektów na świecie, bo każdy z nas może być jej twórcą. A ci najbardziej zaangażowani spotykają się dwa razy do roku, by rozmawiać, w jaki sposób rozwijać i ubogacać tę ideę. Zimowy zlot zaplanowali w Kaliszu – i to nie przypadek. Jak mówią nasze miasto zainspirowało ich do nowych pomysłów.

Zdjęcie 1 z 8

40 milionów haseł w bibliotece ogólnej. Ponad 1 milion 300 tysięcy w języku polskim. Jednak te dane zmieniają się jak w kalejdoskopie. Każdego dnia dochodzi nowe hasło, a już istniejące są edytowane. Wszystko po to, by każdy z nas – za darmo – mógł pogłębiać wiedzę naukową, ale też często poszerzać informacje o rzeczach błahych. - Tematy kontrowersyjne, które budzą zaangażowanie to kwestie historyczne i polityczne. Myślę, że to nie jest zaskakujące. Natomiast jest dużo haseł niestandardowych, których tradycyjne encyklopedie nie opisują np. o przedmiotach życia codziennego, o różnych czynnościach i zjawiskach, które są nowe i nie wiemy czy one się utrzymają – mówi Tadeusz Rudzki ze Stowarzyszenia Wikimedia Polska. - Jest np. artykuł o selfie sticku, czyli o kijku do robienia zdjęć samemu sobie. I toczą się dyskusje, czy jest coś, co powinno się umieszczać w encyklopedii, czy jest to na tyle istotne zjawisko kulturowe, które warto opisywać.

Od 13-latka po 90-latla

A opisują wszyscy. Wikimania opanowała świat w 2001 roku. Przez prawie 20 lat w projekt zaangażowały się miliony osób. W Polsce to kilka tysięcy edytorów, chociaż zaangażowanych w tę społeczność jest nieco mniej.

Hasła piszą uczniowie szkół podstawowych, studenci, naukowcy. Od 13-latka – tyle ma najmłodszy odnotowany redaktor wolnej encyklopedii - do ponad 90-letniego edytora. -  Artykuły powinny być encyklopedyczne. Muszą być weryfikowane za pomocą źródeł naukowych, które się umieszcza w bibliografii i przypisach i tworzy się tak, jak artykuły naukowe – wyjaśnia zasadę umieszczania haseł Celina Strzelecka, specjalistka ds. Glam w Wikimedia Polska. - Tylko tutaj nie własnej tezy, hipotez. Tworzymy jedynie na podstawie źródeł, które już istnieją.

Redaktorzy - pasjonaci

Najczęściej edytorzy to pasjonaci, którzy po pracy siadają do książek, artykułów, odwiedzają biblioteki i pogłębiają wiedzę o fascynujących ich zagadnieniach. A później dzielą się nią ze światem. Ten korzysta z niej intensywnie. -  Im lepsza będzie informacja na Wikipedii tym lepsze będą decyzje lub lepiej będziemy się tymi informacjami posługiwać. Ludzie, którzy mają realny wpływ na nasze życie korzystają każdego dnia z Wikipedii. Dając im lepszą informację powodujemy, że cała nasza rzeczywistość staje się lepsza – tłumaczy ideę tworzenia Wikipedii Tomasz Bladyniec, jeden z jej redaktorów.  – Wszystko to robią entuzjaści, którzy wgryzają się w książki, czytają różne źródła, ale też bardzo ważny jest pluralizm poglądów. Dzięki temu, że nasza społeczność jest duża i mamy ludzi o różnych poglądach, to pracując razem, jesteśmy w stanie znaleźć konsensus, który jest najbardziej zbliżony do obiektywnego widzenia.

Nie wszystko dozwolone

Chociaż zdarzają się sytuacje kiedy hasła są blokowane, a redaktorzy wyrzucani. Szczególnie, jeśli brakuje w nich obiektywizmu, kiedy propagują poglądy szkodliwe społecznie lub niektóre osoby. - To bardzo widoczne w okresie kampanii wyborczych, szczególnie przed wyborami samorządowymi kiedy nagle pojawi się dużo haseł o osobach, których byśmy się nigdy w encyklopedii nie spodziewali - zdradza Tadeusz Rudzki. - Są opisywane ich wielkie zasługi i często takie artykuły są tworzone w sposób sztuczny, specjalnie po to by daną osobę wypromować. I nawet mamy specjalny tryb ukrywania czy kasowania takich haseł, kiedy wiemy, że mamy potwierdzone, że taka osoba jest zgłoszona jako kandydat w wyborach.

Dlaczego Kalisz?

Ulepszanie samej strony, szukanie nowych rozwiązań, by hasła były ciekawe i nadążały za potrzebami użytkowników, a przede wszystkim podnoszenie wiedzy samych edytorów to zadania zlotów. Takie odbywają się dwa razy w roku. Pierwszy w bieżącym – zimowy zgromadził 60 osób i po raz pierwszy w historii Wikipedii odbył się w grodzie nad Prosną. Rzecznikiem prasowym Wikipedii od kilku tygodni jest kaliszanka, była dziennikarka Agnieszka Marszał. I jak zapewniono nas w czasie spotkania dzięki temu haseł o naszym mieście powinno przybyć.

AW, zdjęcia autor   

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/