Wydarzenia - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 22 październik 2021 Godzina:
imieniny: Glikeria, Sewer

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Wydarzenia

„Wybiegłem na pokład, a tu ściana do nieba”. Kaliski żeglarz o wypadku na morzu

Jak to możliwe, że na otwartym morzu mała łódka zderzyła się z ogromnym statkiem? Taka sytuacja, już w drugim dniu podróży dookoła świata, przydarzyła się Bartkowi Czarcińskiemu z Kalisza. W drodze powrotnej do Świnoujścia kapitan zdradza okoliczności tego zdarzenia.

Kaliski żeglarz jest świadomy popełnionych błędów i już wyciągnął nauczkę na przyszłość. Na szczęście ani jemu, ani jego łódce nic się nie stało. Wszystko zaczęło się od drzemki, którą Bartek postanowił sobie uciąć po całej dobie bez snu. Już 10 minut później omal nie doszło do katastrofy.  - Jak się obudziłem po 10 minutach słyszałem już silnik statku. Wybiegłem na pokład, a tu ściana do nieba. „Perła” trzymała się jakieś 2-3 metry od burty statku, a ja dostawałem w oczy halogenem z pokładu – relacjonuje Bartek na facebooku fundacji „Polacy Dookoła Świata”.

Okazało się, że podczas drzemki kapitana wiatr na morzu zmienił się o 180 stopni, a samoster „Perły” poszedł za wiatrem, co pokierowało łódkę na o wiele większy statek. - Bukszpryt się wygiął i odepchnął „Perłę” od statku, co uratowało sytuację. Jedynie top masztu zahaczył o burtę statku i wygiął się w literę S, ale powięzia nawet nie drgnęły. Jednym słowem to jest naprawdę mocna łódka! – relacjonuje dalej kaliszanin.

Po oględzinach łódki Bartek zdecydował się wracać do Świnoujścia. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, na miejscu będzie za dwa dni. Tam będzie czekał na niego nowy maszt. Po niezbędnych naprawach powróci na morze.

Bartek Czarciński z Kalisza chce samotnie, na samodzielnie skonstruowanej łódce i bez zawijania do portu, opłynąć Ziemię. Według jego obliczeń, rejs zajmie mu rok..

MG, fot. Bartek Czarciński

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/