Wydarzenia - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 23 czerwiec 2021 Godzina:
imieniny: Wanda, Zenon

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Top maly 2

Wydarzenia

X Galeria Bezdomna gościła w podpiwniczeniach kaliskiej kamienicy ZDJĘCIA

Ponad 60 prac pasjonatów fotografii można było oglądać w ramach jubileuszowej, X edycji Galerii Bezdomnej. Tym razem zawitała do podpiwniczeń kamienicy przy al. Wolności. I na dwa dni nadała temu miejscu nowe życie i zupełnie nowy wymiar. Bo to właśnie jeden z celów tego nietuzinkowego projektu.

Róg al. Wolności i ulicy Jasnej w Kaliszu. Niepozorne wejście i schody prowadzące do piwnicy kaliskiej kamienicy. W pierwszym pomieszczeniu mnóstwo wydrukowanych prac, na których w pięknych okolicznościach przyrody uwiecznione były nie tylko modelki, ale też budynki, natura. Były też fotografie przedstawiające abstrakcję.

Po drodze mijaliśmy prace, które kaliszanie mogli nadesłać w ramach Projektu Wydruki, realizowanego już po raz piąty. Przystąpić do niego mógł każdy pasjonat. Ta część Galerii Bezdomnej współfinansowana była z grantu Urzędu Miasta Kalisza. Prace te nie miały określonej kategorii czy tematyki. W tym roku Galeria Bezdomna przyjęła 65 zgłoszeń i tyle samo prac zostało wydrukowanych.

Galeria Bezdomna i jej Twórcy

W takich projektach nie sposób pominąć ludzi, bo to właśnie oni tworzą sztukę, którą kaliszanie mogli podziwiać w ten weekend. Gdyby nie ludzie i ich pasja nie powstawałyby takie dzieła jak obrazy czy fotografie. - Myślę, że tegoroczna jubileuszowa edycja Galerii Bezdomnej była jedną z lepszych jakie zrobiliśmy. Pewnie to efekt doświadczenia, dobrej lokalizacji w samym centrum miasta, bardzo ciekawych wykładowców, przedstawień muzycznych i wystaw towarzyszących – mówi Sergiusz Różański, prezes Stowarzyszenia „Poza Kadrem”, głównego organizatora wydarzenia. - Odwiedziło nas bardzo dużo osób, stale mijałem nowe twarze osób odwiedzających naszą galerię, mieszczącą się w pięknych piwnicach kamienicy. Wystawiający zapełnili prawie wszystkie ściany wszystkich pomieszczeń 500-metrowej kamienicy.

Dlaczego „bezdomna”?

Grupa Poza Kadrem to kaliskie stowarzyszenie fotograficzne, które ma swoje początki w 2009 roku i skupia około 20 osób zajmujących się fotografią zarówno amatorsko jak i profesjonalnie. Stowarzyszenie organizuje warsztaty oraz wykłady artystyczne dla kaliszan. Są również wystawy, na które zapraszani są artyści spoza kaliskiego stowarzyszenia.

Projekt stowarzyszenia - Galeria Bezdomna jest wystawą cykliczną, zapoczątkowaną w Kaliszu w 2010 roku. Nazwa przedsięwzięcia wynika z faktu, że co roku galeria gości w różnych opuszczonych miejscach na terenie Kalisza. Dotychczas Galerie Bezdomne odbywały się  w Piwnicy Pod Aniołami, Schronie Przeciwatomowym, w byłym Kinie Apollo, w Fabryce Fortepianów i Pianin Calisia, dawnym Pałacyku MOK, w byłej restauracji Adria, byłej hali targowej na Rogatce, a nawet w byłym więzieniu przy ul. Łódzkiej.

Wystawy organizowane przez stowarzyszenie cieszą się dużym zainteresowaniem, a ich wartość polega na tym, że każdy, nawet początkujący artysta może zaprezentować tam swoje prace. Stowarzyszenie zaprasza do współpracy plastyków, malarzy, rzeźbiarzy, tancerzy, animatorów kultury, ludzi związanych ze street art oraz muzyków. Co roku otwiera dla kaliszan nowe miejsca, w których gości sztuka i miejsca te budzi, bowiem zazwyczaj pozostają one zamknięte i niedostępne, a dzięki wystawom organizowanym przez „Poza Kadrem” istnieje możliwość zwiedzenia naprawdę ciekawych obiektów na terenie Kalisza.

Poza Kadrem ma swoją siedzibę w Cafe Calisia w Kaliszu, gdzie wspólne spotkania przybliżają fotografię jak i inne dziedziny sztuki. Jubileuszowa Galeria Bezdomna odbyła się 11 i 12 maja, a towarzyszyły jej warsztaty i wykłady. 

KB, fot. autor

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/