Wydarzenia - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 20 październik 2021 Godzina:
imieniny: Kleopatra, Jan

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Wydarzenia

X Kaliskie Miodobranie już w niedzielę

Regionalny Związek Pszczelarzy Wielkopolski Południowej oraz Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu zapraszają na jubileuszowe X Kaliskie Miodobranie. To znakomita okazja, by przy okazji dokonywania słodkich zakupów dowiedzieć się więcej o miodzie i pożytkach z niego płynących, a także podziwiać piękny, rodzimy folklor w wykonaniu Zespołu Tańca Ludowego "Kosynierzy" z Jankowa Przygodzkiego. Impreza już w tę niedzielę, 29 września.

W programie imprezy znajdą się tradycyjnie targi miodu i produktów pszczelich, bo Kaliskie Miodobranie jest dobrą  okazją do zaopatrzenia domowych spiżarni w miód i jego pochodne na nadchodzącą jesień i zimę. Będą także stoiska z rękodziełem, pokazy miodobrania i degustacja smakowitego miodu – prosto z ula. Izba Pszczelarska w Grabowie nad Prosną zaprezentuje dawne ule, zaś leśnicy z Ośrodka Kultury Leśnej w Gołuchowie – w specjalnym namiocie – opowiadać będą o związkach lasu z pszczołami i miodem, obdarowując przy tym najmłodszych upominkami. Tradycyjnie też przeprowadzony zostanie rodzinny konkurs wiedzy o miodzie i pszczołach, z atrakcyjnymi nagrodami dla jego uczestników. A dla miłośników rodzimego folkloru – i nie tylko! – koncert z cyklu: „Pofolkujmy sobie z …” z udziałem Zespołu Tańca Ludowego „Kosynierzy”.

Zespół Tańca Ludowego „Kosynierzy” z Jankowa Przygodzkiego prezentuje tańce narodowe i regionalne, tradycyjne obrzędy ludowe, jak i również tańce innych narodowości – jak np. rosyjska kalinka i grecka zorba. Zespół współpracuje z kapelą „Boćki”, z ZPiT „Przygodzice”. Obecnie zespół tworzy grupa młodzieży w wieku 15-23 lat, zamieszkująca Janków Przygodzki, okoliczne wsie i Ostrów Wielkopolski. Kierownikiem i choreografem zespołu jest Agata Niedzielska. ZTL „Kosynierzy” należy do sekcji tańca ludowego Gminnego Ośrodka Kultury w Przygodzicach.  Dzięki tej instytucji, a także Stowarzyszeniu „Rozwój i Edukacja” oraz wielu przyjaciołom i darczyńcom, zespół po raz pierwszy wyjechał na zagraniczny festiwal – Balkan Folk Fest w Bułgarii. Wyjazd ten stał się dla nich swego rodzaju motywacją, zapędem do dalszego działania. W sierpniu 2015 roku zespół zaprezentował nowy, tradycyjny obrzęd dożynek wielkopolskich, który spotkał się z szerokim uznaniem. Tancerze zabłysnęli talentem aktorskim. Okazało się również, że potrafią całkiem nieźle śpiewać. „Kosynierzy” nie spoczywają na laurach, wciąż zdobywają doświadczenie, tworzą nowe choreografie, występują podczas licznych imprez kulturalnych na terenie gminy, jak i poza jej granicami.

Impreza odbędzie się 29 września na kortach przy CKiS. Wstęp wolny. 

PROGRAM X KALISKIEGO MIODOBRANIA

12.00 – 18.00 Targi miodu i produktów pszczelich; Stoiska twórców ludowych; Stoisko Ośrodka Kultury Leśnej w Gołuchowie

14.00 Pokaz miodobrania 1

15.00 Pokaz miodobrania 2

16.00 Koncert z cyklu „Pofolkujmy sobie z …”: Zespół Tańca Ludowego „KOSYNIERZY” z Jankowa Przygodzkiego

17.00 Rodzinny konkurs wiedzy o miodzie

18.00 Zakończenie „MIODOBRANIA”

MIK za CKiS, fot. CKiS

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/