Wydarzenia - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 18 wrzesień 2021 Godzina:
imieniny: Ryszarda, Zachariasz

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Wydarzenia

Z prochu powstałeś i w proch się obrócisz ZDJĘCIA

Dziś Środa Popielcowa. W Kościele katolickim rozpoczyna się Wielki Post. Dla wiernych jest on wezwaniem do pokuty i przemiany życia przed świętami Wielkiej Nocy. Kaliskie kościoły są dziś pełne wiernych.

 „Z prochu jesteś i w proch się obrócisz” lub „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię”- wypowiadając te słowa, księża posypują dzisiaj głowy wiernych popiołem. W kaliskich świątyniach nabożeństwa odbywają się rano i wieczorem. Przed południem odwiedziliśmy Katedrę Kaliską. - Rozpoczęliśmy Wielki Post, czas przygotowywania się na spotkanie ze zmartwychwstałym Jezusem. Liturgia słowa przewidziana na Środę Popielcową od samego początku zachęca nas do tego, by podjąć trud nawrócenia. Nawróćcie się do mnie całym swoim sercem przez post i płacz, czytamy w Księdze Joela. – mówił podczas dzisiejszego kazania ks.  Łukasz Skworzec z Katedry św. Mikołaja w Kaliszu.

W kalendarzu katolickim Środa Popielcowa to pierwszy dzień Wielkiego Postu. Jest to dzień pokuty przypadający na 46 dni kalendarzowych (40-dniowy okres postu, bez wliczania niedziel) przed Wielkanocą; ta przypada w tym roku w niedzielę 16 kwietnia.

W Popielec kapłan na znak pokuty posypuje głowy wiernych popiołem, który pochodzi z palm poświęconych w Niedzielę Palmową z ubiegłego roku. Tego dnia katolików obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych (od 14. roku życia) i post ścisły (między 18. a 60. rokiem życia), czyli ograniczenie liczby posiłków do syta do jednego w ciągu dnia.

Dziś katolikom powinny towarzyszyć uczucia zadumy i refleksji. Wielki Post ma być natomiast przede wszystkim czasem nauki czynienia dobra dla drugiego człowieka.

MIK, fot. PJ

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/