Wydarzenia - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 30 listopad 2021 Godzina:
imieniny: Justyna, Andrzej

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Wydarzenia

„Ziemia odkryta” Krzysztofa Ryfy w bibliotecznej Galerii 66

Na wernisaż wystawy Krzysztofa Ryfy „Ziemia odkryta” zaprasza 20 października o godz. 17.00 Galeria 66 przy ul. Legionów 66 w Kaliszu. Ekspozycję to obrazy stworzone przez artystę podczas licznych plenerów malarskich. Zagajnik, Wzgórze, Zwiastun, Iskrzenie - to tytuły zaledwie kilku z nich. Na obrazach gęstym materiom ziemi towarzyszą kontrastujące połacie nieba.

„Ziemia odkryta, parująca. Stanowisko okolone sznurkiem, glebowy profil. A obok łąka, niemal litewska, z darnią, wibrującym kwieciem, okruchem skowronka. W zagajniku guzy ˗ bunkry o wąskich ślepiach, panoramicznych szczelinach. Na horyzoncie las, antena i kostki budynków. Ziemia bujna, szczodra, lecz respekt budząca. Pociemniała łyska kałużą, strzępi się ku niebu. To z pokory, wdzięczności owa szorstkość na płótnie, piasek, kamyki, gałązki drobne. Deska ocalała z domostwa, nikomu niepotrzebna, wmontowana w poprzek. Dzieli to, co w zasięgu ręki, od tego, co w oddali. Obraz już nie z farby, lecz z gruntu zrodzony. Płat kory jak skrzydło wyrywa się z ramy. Malarz patrzy łapczywie, wyczulony na światło. Z głową przepełnioną, jak zwierz niespokojny. A świat nie czeka, tylko kolory trwoni. I za wzgórzem odrasta. Na szczęście” ˗ tak o tej kolekcji obrazów pisze Natalia Wegner.

Krzysztof Ryfa jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu (obecnie Uniwersytet Artystyczny im. Magdaleny Abakanowicz), członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków Okręg Warszawski, pedagogiem, animatorem kultury, organizatorem i uczestnikiem szeregu plenerów i wystaw. Jego prace dotąd można było oglądać na wystawach indywidualnych w Polsce m.in. w Warszawie, Łodzi, Szczecinie, Gdańsku, Poznaniu, Wrocławiu, Rzeszowie, Włocławku, Płocku, Bydgoszczy, Koninie, Czersku, Lublinie, Opinogórze, Tomaszowie Lubelskim, Ostrowie Wielkopolskim, Grodzisku Wielkopolskim, Kielcach, Kaliszu, Krzyżu, Zielonej Górze, Bielsku-Białej, Częstochowie, Szczecinku, Międzyrzeczu Podlaskim, Mosinie, Borsku, Bornym Sulinowie, a także za granicą: w Malmö (Szwecja), Weronie (Włochy), Hamburgu, Wiesbaden, Kassel (Niemcy), Lille, Henin-Beaumont (Francja), Lwowie (Ukraina), Koszedarach (Litwa) oraz Cyprze. Zdobył liczne wyróżnienia, m.in. na Quadro Art w Łodzi w 2016 r. i Pejzażu Współczesnym w Częstochowie w 2018 r., a także II nagrodę na 32 Ogólnopolskiej Wystawie Pedagogów Plastyki, Rzeszów 2020.

Na co dzień mieszka i tworzy w Ostrowie Wielkopolskim, gdzie od lat z powodzeniem prowadzi założoną przez siebie Niezależną Galerię 33.

Wystawę „Ziemia odkryta” będzie można oglądać do 12 listopada 2021 r. w godzinach pracy Biblioteki Głównej przy ul. Legionów 66.

RED, fot. org.

################################################################

Dziękujemy, że przeczytałeś ten artykuł. Podziel się tymi informacjami z innymi. Wyślij link swoim przyjaciołom i znajomym.  Twoje udostępnienie i polecenie nas innym jest dla nas najlepszym podziękowaniem  za pracę dziennikarską na rzecz naszych czytelników. Ciebie to nic nie kosztuje, nam pozwala rozwijać redakcję.

Masz dla nas ciekawy temat? Może szukasz jakiś informacji albo chcesz żebyśmy zajęli się jakąś sprawą? Pisz do nas: .  

Faktykaliskie.pl to portal informacyjny tematycznie obejmujący Kalisz i południową Wielkopolskę. Codziennie przygotowujemy dla Was nawet do kilkudziesięciu informacji o najważniejszych wydarzeniach z miasta i regionu. Na naszym portalu w zakładce „Telewizja Kalisz” znajdziesz też serwis informacyjny „Magazyn Miejski” jedynej telewizji w mieście. Zachęcamy też do odwiedzania naszych mediów społecznościowych:

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

https://www.youtube.com/channel/UCDsE1VEqkkY_xJo12bjvoqw

Artykuły i materiały telewizyjne przygotowuje dla Was zespół Fundacji Reakcja. Więcej o nasz znajdziecie na stronie https://www.fundacja-reakcja.pl/

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/