Wydarzenia - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 20 czerwiec 2021 Godzina:
imieniny: Florentyna, Michał

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Top maly 2

Wydarzenia

Złoty jubileusz uczcili złotym tortem. Filia nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej świętuje pół wieku istnienia ZDJĘCIA

Złoty jubileusz zobowiązuje, więc był złoty tort, ale i sporo wspomnień oraz życzeń możliwości zabierania wiernych czytelników w świat fantazji. Tych przez pół wieku było wielu, a kolejne pokolenia rosną i chętnie zaglądają do niewielkiej biblioteki przy Serbinowskiej, która świętuje pół wieku istnienia. Urodziny „dwójki” to jeden z punktów Tygodnia Bibliotek.

Mała, kameralna i wypełniona książkami po sam sufit – w sumie ponad 15 tysięcy tytułów. A do tego z bibliotekarzami, którzy czekają na czytelników i doskonale znają potrzeby mieszkańców Serbinowa, którzy każdego roku dokonują około 18 tysięcy wypożyczeń.

Jesteśmy nastawieni na literaturę kobiecą, czyli idą romanse, obyczajówki. Mamy i kryminały i sensacje. Staramy się kupować księgozbiór pod czytelników i myślę, że jak na razie są zadowoleni – stwierdza z zadowoleniem Małgorzata Matczak, kierownik filii. – Świadczy o tym dobrowolny fundusz czytelniczy. Wpłaty są różne, ale staramy się raz w miesiącu lub na dwa miesiące kupić pięć lub dziesięć nowych tytułów.

Czytelnicy wypatrują nowości. Żeby przeczytać gorący tytuł trzeba zapisać się w kolejce i swoje odczekać. Chociaż sięgają też po klasykę. I chętnie biorą udział w spotkaniach organizowanych przez bibliotekę. Filia jest mała, więc wszystkie odbywają się po sąsiedzku, w klubie osiedlowym, ale już przyjęcie urodzinowe musiało mieć specjalną oprawę, więc „dwójka” świętowała w plenerze. Tak by w spotkaniu wzięło udział jak najwięcej bywalców i przyjaciół.

To mała filia, ale o bardzo dużych możliwościach. Często tak się zdarza, że pewne niedostatki są po prostu ideorodne i pobudzają kreatywność. A zatem z jednej strony Filia nr 2 to bardzo popularna placówka, z której chętnie korzystają czytelnicy. To filia osadzona na osiedlu, nieopodal szkoły, na trasie do sklepu czy na pocztę. Z drugiej strony Filia starała się i stara korzystać z innych przestrzeni, aby organizować imprezy kulturalne. Takim naturalnym partnerem stał się klub KSM, z którym kiedyś biblioteka miała wspólną klatkę schodową. Ileż spotkań tam się odbyło, zarówno z kaliskim pisarzami, jak i gośćmi przyjezdnymi, takimi jak Stanisław Grochowiak, Janusz Domagalik czy Nikos Chadzinikolau.[…] Ogromna moc tej placówki płynie oczywiście od ludzi, którzy tutaj pracowali. Przez pięć dekad było ich naprawdę sporo. Najdłużej, bo 32 lata, filią kierowała pani Teresa Kuras, a od 5 lat Małgorzata Matczak. Na co dzień Filia nr 2 to troje przemiłych bibliotekarzy, którzy służą informacją i poradą, bo wiedzą i pamiętają, kto co czyta na całym tym osiedlu, a od święta to generator wielu wydarzeń kulturalnych i edukacyjnych – mówi Robert Kuciński.

W przeszłość przeniosły świętujących archiwalne zdjęcia, które prezentowane są na parkanie przy pawilonach, w których mieści się Filia nr 2. Oczywiście obok wspomnień były też życzenia i prezenty, także od przedszkolaków z zaprzyjaźnionego z biblioteką „Jacka i Agatki”. I był tort – złoty, jak przystało na złoty jubileusz.

HISTORIA

11 maja 1971 roku na pierwszym piętrze w budynku Osiedlowego Klubu Kaliskiej Spółdzielni Mieszkaniowej przy ul. Serbinowskiej 25 (ówczesne Osiedle XXV-lecia PRL) została zainaugurowana działalność nowej placówki MBP – Filii nr 2. Uroczystego otwarcia biblioteki dokonała wiceprzewodnicząca Prezydium Miejskiej Rady Narodowej mgr Alicja Frydrychowicz.

Jak na tamte czasy, była to biblioteka nowoczesna. Zajmowała dwa pomieszczenia o łącznej powierzchni 65 metrów kwadratowych. W jednym mieściła się wypożyczalnia z wolnym dostępem do półek, a w drugim – czytelnia z aż 12 stanowiskami.

Zasoby biblioteki dostosowano przede wszystkim dla czytelnika dorosłego, ale dostępna była również literatura dziecięca i młodzieżowa. Na koniec 1971 roku księgozbiór filii liczył 2929 książek, a do biblioteki należało 2467 czytelników, którzy wypożyczyli 5758 książek.

Pierwszym kierownikiem filii była Barbara Dąbrowska (funkcję tę pełniła od maja do sierpnia 1971 roku). W gronie pierwszych pracowników znalazły się: Ewa Król i Mirosława Chrzanowska, a kilka lat później do zespołu dołączyła Aldona Sieradzka.

W październiku 1971 kierowanie filią powierzono Mirosławie Chrzanowskiej. W kolejnych latach funkcję tę pełniły: Danuta Przybył (lata 1980-1982), Aldona Sieradzka (od stycznia 1983 do stycznia 1984), Teresa Kuras (1984-wrzesień 2016) oraz Małgorzata Matczak (od października 2016).

Zespół pracowników przez te lata tworzyli: Anna Kielerska, Paweł Kuczyński, Danuta Delinger, Michał Lewandowski oraz Rafał Otto.

W roku 1985 biblioteka została przeniesiona z pierwszego piętra do pomieszczeń na parterze Osiedlowego Klubu KSM i obecnie zajmuje 70 metrów kwadratowych. Zlikwidowana została czytelnia, a w zamian wydzielono kącik czytelniczy z ośmioma miejscami.

W 1990 roku w bibliotece powstał Fundusz Czytelniczy, który polegał na wpłacaniu dobrowolnych kwot, a za zebrane pieniądze od czytelników biblioteka powiększała swój księgozbiór.

W latach 1994-2004 z funduszu kupiono blisko 1000 książek za kwotę ok. 17,5 tys. zł. Ta forma wsparcia biblioteki przetrwała do dziś, w 2005 roku zmieniła się jedynie nazwa akcji – na Dobrowolne Wpłaty Czytelnicze. W latach 2005-2020 księgozbiór wzbogacił się o 1563 książki za kwotę ponad 41 tys. zł.

W połowie 2011 roku biblioteka przeszła mały remont i została rozłączona z Osiedlowym Klubem KSM przez dobudowanie osobnego wejścia do placówki.

Na koniec 2020 roku stan księgozbioru bibliotecznego wynosił dokładnie 15.708 książek.

Od samego początku Filia włączyła się w działalność oświatową i kulturalną na rzecz czytelników: organizowała wystawy, konkursy, spotkania autorskie, lekcje biblioteczne oraz wycieczki uczniów do biblioteki.

W ciągu pół wieku działalności, biblioteka przy ul. Serbinowskiej 25 wrosła w kulturalny pejzaż dzielnicy, podejmując współpracę z okolicznymi przedszkolami: Niepublicznym Przedszkolem Jacka i Agatki oraz Niepublicznym Przedszkolem im. Marii Konopnickiej. Celem współpracy jest rozbudzanie zainteresowań czytelniczych poprzez różne formy pracy z dziećmi: pogadanki na tematy związane z biblioteką i książką, konkursy plastyczne, zgaduj-zgadule i głośne czytanie bajek.

Do najmłodszych kierowane były i są lekcje biblioteczne oraz spotkania z książką – w bibliotece i przedszkolu, a także głośne czytanie w ramach akcji „Cała Polska Czyta Dzieciom”.

W latach 2012-2014 biblioteka nawiązała współpracę z Romaną Mazurek, która razem z Filharmonią Kaliską prowadziła cykl „Muzyczne bajeczki babci Romeczki”.

Od 1995 roku w czerwcu odbywał się konkurs recytatorski „Strofy nad Prosną”, organizowany przez Klub Osiedlowy Kaliskiej Spółdzielni Mieszkaniowej, którego współorganizatorem była filia nr 2.

Z kolei dorośli czytelnicy pamiętają cykl nostalgicznych wieczorów z udziałem kaliskich poetek i poetów: „Jesienne zamyślenia”, „Cofnąć wspomnienia”, „Złote Alejki”, „Ocalić od zapomnienia” czy „Przychodzimy, odchodzimy…”. Gośćmi spotkań autorskich byli m. in.: Eligiusz Kor-Walczak, Nikos Chadzinikolau, Marian Reniak czy dr. Tomaszem Gruchotem.

AW, MBP, zdjęcia autor, Hubert Mościpan, MBP

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/