Wydarzenia - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 23 wrzesień 2021 Godzina:
imieniny: Tekla, Liwiusz

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Wydarzenia

Zniszczyli skład zabytkowej, jedynej w Europie trójkołowej pleszewskiej ciuchci. Nastoletni sprawcy zatrzymani ZDJĘCIA

Wybite szyby w wagonach i lokomotywie, zniszczony przystanek – tak wandale obeszli się z pleszewską wąskotorówką. Jedyna trójkołowa kolejka w Europie została zniszczona w piątek wieczorem. Nieletnich sprawców udało się zatrzymać na gorącym uczynku. I nie jest to ich jedyne wykroczenie.

Okazało się, że sprawcy to nastolatkowie. Jeden ma 13, a drugi 14 lat. Młodszy pochodzi z Pleszewa, a starszy mieszka w Ostrowie Wielkopolskim. Nieletni wandale zostali zatrzymani praktycznie na gorącym uczynku. Policja o zniszczonych pojazdach została zawiadomiona 31 lipca o 4.40.

Nieletni sprawcy uszkodzili wagony kolejowe poprzez wybicie szyb. Łącznie starty wycenione zostały na 3 tysiące złotych – informuje st. asp. Monika Kołaska, oficer prasowy KPP w Pleszewie. - Policjanci ustalili, że dzień wcześniej ci sami sprawcy uszkodzili też wagony stojące przy ulicy Targowej. Straty, w wyniku wybicia szyb w tych wagonach to 10 tysięcy złotych.

Wąskotorówka kursuje między Pleszewem a dworcem PKP w Kowalewie od 120 lat. Jest więc elementem miejskiego transportu publicznego. Każdego roku korzysta z niej około 20 tysięcy pasażerów. Przy okazji jest także atrakcją turystyczną. Pleszewska bania to jedyna trójkołówka w Europie.

W piątek nad ranem zniszczono lokomotywę i wagony naszej wąskotorówki i taboru SKPL – z pasji do kolei... Kamieniami powybijano szyby. Zdewastowano także przystanek autobusowy...- – napisał na swoim profilu w mediach społecznościowych Arkadiusz Ptak, burmistrz Pleszewa. - Nagranie z monitoringu pozwoliło policji ująć dwóch sprawców - mieszkańca Pleszewa i Ostrowa Wlkp. Smutne... Ale takie zachowania trzeba piętnować.

W ostatnich kilku latach kolejka przeżywa renesans popularności. Bilety na okolicznościowe kursy z okazji Dnia Dziecka, czy Dni Pleszewa rozchodzą się z prędkością światła. Także dzięki remontowi dawnych zabudowań dworcowych, w których swoje siedziby mają biblioteka oraz Zajezdnia Kultury, a plac wokół stał się miejscem wielu wydarzeń kulturalno-rozrywkowych, co przyciąga mieszkańców do tej części miasta. Dodatkową atrakcją jest jeden z ostatnich wyprodukowanych w Polsce parowozów, który w ubiegłym roku został wyremontowany, a teraz stoi na historycznym dworcu jako element wystroju rewitalizowanej przestrzeni.

AW, zdjęcia fb - Arkadiusz Ptak

################################################################

Dziękujemy, że przeczytałeś ten artykuł. Podziel się tymi informacjami z innymi. Wyślij link swoim przyjaciołom i znajomym.  Twoje udostępnienie i polecenie nas innym jest dla nas najlepszym podziękowaniem  za pracę dziennikarską na rzecz naszych czytelników. Ciebie to nic nie kosztuje, nam pozwala rozwijać redakcję.

Masz dla nas ciekawy temat? Może szukasz jakiś informacji albo chcesz żebyśmy zajęli się jakąś sprawą? Pisz do nas: .  

Faktykaliskie.pl to portal informacyjny tematycznie obejmujący Kalisz i południową Wielkopolskę. Codziennie przygotowujemy dla Was nawet do kilkudziesięciu informacji o najważniejszych wydarzeniach z miasta i regionu. Na naszym portalu w zakładce „Telewizja Kalisz” znajdziesz też codzienny serwis informacyjny „Magazyn Miejski” jedynej telewizji w mieście. Zachęcamy też do odwiedzania naszych mediów społecznościowych:

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

https://www.youtube.com/channel/UCDsE1VEqkkY_xJo12bjvoqw

Artykuły i materiały telewizyjne przygotowuje dla Was zespół Fundacji Reakcja. Więcej o nasz znajdziecie na stronie https://www.fundacja-reakcja.pl/

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/