Zdrowie - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 20 październik 2021 Godzina:
imieniny: Kleopatra, Jan

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Zdrowie

Będzie dodatkowy sprzęt do poboru osocza od ozdrowieńców? Kaliskie centrum krwiodawstwa stara się o dotację unijną

Być może pobieranie osocza od ozdrowieńców za moment będzie koniecznością, więc w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kaliszu dodatkowy sprzęt z pewnością się przyda. Dlatego placówka czeka na pieniądze z unijnego programu, który powstał z myślą o doposażeniu miejsc, gdzie pobierane są płyny mogące wspomóc leczenie chorych na Covid-10. Kaliskie RCKiK jest koordynatorem projektu, w ramach którego o dotację ubiega się kilka innych, też dużych centrów. Kto dostanie wyczekiwane środki powinno okazać się na przełomie września i października.

W projekcie, którego liderem jest kaliskie RCKiK o wsparcie ubiegają się też placówki z ośmiu innych miast: Wrocławia, Raciborza, Lublina, Radomia, Zielonej Góry, Warszawy, Krakowa i Łodzi. Wniosek Komisja Europejska przyjęła, ale dotacje najprawdopodobniej dostaną tylko wybrane miasta.  - Każde z centrów miało wytypować urządzenia, którymi są zainteresowane, którymi wspomogą i wpłyną na wzrost poziomu poboru osocza od ozdrowieńców i tak jak obserwujemy głównie chodzi o aparaty do poboru osocza metodą plazmaferezy – wyjaśnia Małgorzata Tarnawska, dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kaliszu. - Niektóre występowały też o pieniądze na zakup  aparatów do inaktywacji osocza, które musi zostać poddane takiemu procesowi przed przekazaniem go dalej, czego do tej pory dodatkowo nie wykonujemy i fajnie gdybyśmy mieli takie możliwości.

Tym bardziej, że terapia osoczem pobranym od osób, które pokonały koronawirusa została dopuszczona do stosowania w Unii Europejskiej. Dlatego Komisja Europejska, w ramach instrumentu wsparcia w sytuacjach kryzysowych (ESI), proponuje wsparcie dla punktów poboru krwi. - Dzięki środkom, które zaproponowaliśmy, jesteśmy w stanie pójść o krok dalej w zakresie zbierania osocza i zachęcam wszystkich zainteresowanych do korzystania z nich –powiedziała komisarz Stella Kyriakides.

Tym bardziej, że na dotychczasowych działaniach pewnie się nie skoczy. W środę firma Biomed z Lublina ogłosiła, że na bazie płynu będącego jednym z elementów krwi wyprodukowała lek na Covid-19. Jednym z ośrodków, który dostarczał do laboratorium osocze był kaliski i teraz też zgłasza gotowość, by pomóc producentowi jeśli preparat pozytywnie przejdzie fazę badań klinicznych WIĘCEJ.

Jeśli będzie większe zapotrzebowanie na ten produkt będzie też potrzebny sprzęt do jego poboru. - Wystąpiliśmy o dotację do Komisji Europejskiej na zakup urządzeń, które umożliwią nam jeszcze większy pobór osocza, bo jeśli Biomed, czy inne ośrodki kliniczne będą zainteresowane współpracą z nami to my chcemy się przygotować już teraz, by sprostać stawianym nam wymaganiom – dodaje Małgorzata Tarnawska.

Kalisz wnioskował o 200 tysięcy złotych na zakup dwóch aparatów. Inne ośrodki, które biorą udział w projekcie, w zależności od wielkości miasta, w którym są zlokalizowane i potrzeb.

Wyniki powinny być znane w najbliższych dniach i wtedy zacznie się procedura zakupowa.

AW. zdjęcie arch.

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/