Zdrowie - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 18 wrzesień 2021 Godzina:
imieniny: Ryszarda, Zachariasz

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Zdrowie

Co kaliski szpital otrzymał od Orkiestry FOTO

W liczbach to 2,5 miliona złotych, bo taka jest wartość sprzętu medycznego, który od Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy otrzymał kaliski szpital. W praktyce to realna szansa dla dzieci, które na oddziałach przy ulicy Poznańskiej i Toruńskiej walczą o zdrowie i życie. Dzięki darom od WOŚP mają szansę wygrać tę walkę.  

Chociaż bajkowe postacie na co dzień towarzyszą małym pacjentom kaliskiego szpitala, to los dzieci z oddziału pediatrycznego od bajki jest daleki. To długie badania, trudne diagnozy, płacz i tęsknota za rodzicami, którzy swoje wszystkie nadzieje pokładają w lekarzach i specjalistycznym sprzęcie. A to między innymi gastroskop, aparaty USG, pompy infuzyjne, monitory kardio, wszystkie z charakterystycznym serduszkiem.

O wadze darów Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, która od 16 lat zaopatruje także kaliski szpital, najlepiej mówią cyfry. Tylko ten jeden aparat do USG, który w 2010 roku trafił na Poznańską, kosztował 140 tysięcy złotych. Co roku wykonuje się na nim ok. 1,5 tysiąca badań USG dzieci.

Doktor Radosław Kurpik, zastępca kierownika oddziału chorób dziecięcych w kaliskim szpitalu zespolonym podkreśla, że bez tych urządzeń byłoby ciężko.

- Oczywiście zapotrzebowanie na sprzęt medyczny jest cały czas, bo ten sprzęt jest wykorzystywany niemal 24 godziny na dobę, przez niemal cały rok. Tym bardziej w takim szpitalu o takim charakterze, jak nasz tutaj szpital obsługujący miasto Kalisz, wszystkie powiaty i południową część województwa wielkopolskiego – mówi Radosław Kurpik, zastępca kierownika Oddziału Chorób Dziecięcych.

Lekarze myślą nie tylko o zdrowiu fizycznym, ale i komforcie psychicznym najmłodszych pacjentów. Dlatego podczas długiego badania USG dzieci oglądają bajki na DVD. Odtwarzacz jest także darem od Orkiestry Jurka Owsiaka.

- Podczas badań dziecko jest niespokojne, niecierpliwi się. Możemy wtedy włączyć aparat, dziecko który  odwraca uwagę dziecka i pozwala nam spokojnie wykonać badanie – wyjaśnia Marianna Milcarz-Jarzyńska, kierownik Zakładu Diagnostyki Obrazowej.  Nad pierwszymi chwilami życia dzieci czuwają lekarze i pielęgniarki z oddziału położniczego na ulicy Toruńskiej. W ubiegłym roku właśnie tam trafił sprzęt, który noworodkom dosłownie pomaga przeżyć.

- Jest to m.in. inkubator, który służy właściwie do przedłużenia życia wcześniakom, do leczenia wcześniaków, do leczenia również noworodków donoszonych w ciężkim stanie. Poza tym otrzymaliśmy także aparat infanflow do nieinwazyjnego wspomagania oddechu  - mówi Aleksandra Połońska-Kiszewska, kierownik oddziału Patologii i Intensywnej Terapii Noworodka.  

Orkiestrowe fundusze, tak jak dobre uczynki, regularnie wracają więc do Kalisza z większą siłą. Aparatura podtrzymująca życie i urządzenia służące także do badania wzroku i słuchu noworodków przekazane na Toruńską kosztowały 230 tysięcy złotych. Kupiono je za pieniądze zebrane w 2012 roku podczas 20. Finału akcji, a dla przypomnienia - wtedy w Kaliszu i regionie zebrano 215 tysięcy złotych. Mirosław Przybyła, dyrektor Ośrodka Sportu, Rehabilitacji i Rekreacji, który od kilku lat organizuje finały WOŚP w Kaliszu, przekonany jest, że w tym roku uda się przebić tę kwotę.

12 stycznia po raz 22. cała Polska weźmie udział w wielkiej kweście. Tym razem pod hasłem „Na ratunek” pieniądze będą zbierane na rzecz zakupu specjalistycznego sprzętu dla dziecięcej medycyny ratunkowej i godnej opieki medycznej seniorów. Na kaliskie ulice wyjdzie blisko 600 wolontariuszy, a sam wielki finał ruszy o 16.00 w hali Arena. W programie między innymi licytacje i koncerty oraz tradycyjne już Światełko do nieba.

Mirka Zybura, fot. autor

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/