Zdrowie - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 23 czerwiec 2021 Godzina:
imieniny: Wanda, Zenon

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Top maly 2

Zdrowie

Czekają na certyfikat. W Wolicy będą wykonywać powszechne testy na koronawirusa

Testowali swoich pacjentów, teraz będą testować osoby, które nie wymagają hospitalizacji na Wolicy, ale podejrzewają, że mają koronawirusa. Powstanie pracownia biologii molekularnej było potrzebą chwili i patrzeniem w przyszłość. Szpital zainwestował w odpowiedni sprzęt po powrocie do normalnej pracy i już wiadomo, że będzie go wykorzystywał intensywnie. Placówka czeka na wpisanie laboratorium na oficjalną listę Ministerstwa Zdrowia.

I będzie to jedyne takie laboratorium w południowej Wielkopolsce. Sprzęt, jaki posiada szpital w Wolicy umożliwia uzyskanie wyniku od dwóch pacjentów w niespełna godzinę. Aparat wykonuje testy genetyczne. – Pracownia powstała kiedy wróciliśmy do normalnej pracy i przez ostatnie dwa miesiące służyła nam do testowania osób przyjmowanych na standardowe leczenie w Wolicy – wyjaśnia Sławomir Wysocki, dyrektor szpitala. – Dzięki temu szybko wiedzieliśmy, czy pacjent jest dodatni i nie może trafić na oddział, czy jest ujemny i możemy go bez lęku o innych hospitalizowanych i personel przyjąć.

Aparat został wydzierżawiony. Szpital z firmą, która go dystrybuuje rozmawiała od kwietnia. Udało się niedawno. Wtedy też zaczęły się starania o uzyskanie certyfikatu dla testów wykonywanych na Wolicy. Żeby taki mieć szpital i jego pracownia muszą być wpisane na oficjalną listę Ministerstwa Zdrowia. W innym wypadku testy służą tylko na wewnętrzne potrzeby placówki. – Powtarzane w Poznaniu, kiedy przekazywaliśmy pacjenta ze stwierdzonym u nas koronawirusem, testy potwierdzały nasze badania. I to w stu procentach – zapewnia Sławomir Wysocki.

Aparat będzie służyć szpitalowi także teraz, kiedy ponownie jest jednoimiennych, a gdy zostanie wpisany na listę Ministerstwa Zdrowia placówka będzie testować również osoby z zewnątrz. Certyfikat powinien być przyznany lada dzień.

Dodatkowo szpital dysponuje kilkuset testami antygenowymi rekomendowanymi przez WHO jako potwierdzające wyniki genetyczne. Te są do dyspozycji hospitalizowanych.     

AW, zdjęcie Wioletta Przybylska, rzecznik prasowy szpitala w Wolicy 

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/