Zdrowie - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 23 czerwiec 2021 Godzina:
imieniny: Wanda, Zenon

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Top maly 2

Zdrowie

Czy jesteśmy gotowi na Ebolę?

Co, jeśli w Kaliszu zdarzy się przypadek chorego na Ebolę? Czy lekarze i szpital są na to przygotowani? Na pewno osoba z symptomami choroby nie będzie hospitalizowana w Kaliszu. Lekarz, do którego zgłosi się pacjent z podejrzeniem wirusa musi wezwać specjalistyczną karetkę, która przewiezie chorego do jednej z dwóch placówek przystosowanych do leczenia tego typu przypadków.

Odnotowane w Europie przypadki zachorowania na Ebolę postawiły na nogi służby medyczne także w Polsce. Fałszywy, ale jednak alarm, odnotowano w województwie łódzkim. W Wielkopolsce jest jeden szpital, który może przyjąć takie przypadki.  -  Zgodnie z wytycznymi wojewody miejscem hospitalizacji jest oddział zakaźny Wielospecjalistycznego Szpitala Miejskiego im. Strusia przy ul. Szwajcarskiej w Poznaniu – mówi Paweł Gawroński, rzecznik prasowy Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego im. L. Perzyny w Kaliszu.

 

W momencie, kiedy w przychodni lub szpitalu zjawi się chory z objawami wirusa lekarze mają określoną procedurę postępowania. Dla dobra własnego i pacjenta muszą się do niej stosować. - Pacjent musi zostać odizolowany, a lekarz musi powiadomić o takim przypadku i wezwać specjalistyczny transport – wyjaśnia Barbara Gogolewska, zastępca dyrektora Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Kaliszu.

O procedurach postępowania zostały powiadomione wszystkie przychodnie i szpital. Oprócz konieczności odizolowania chorego, personel, który będzie miał z nim do czynienia musi pamiętać o specjalistycznej odzieży. - Oprócz tego, od momentu chorego trafienia do przekazania go odpowiednio wyposażonej karetce, pracownicy mający kontakt z pacjentem muszą być odpowiednio zabezpieczeni w kombinezony, skafandry i maski, by zapobiec zarażeniu – dodał Paweł Gawroński. – Kaliski szpital jest wyposażony w tego typu odzież.

W Wielkopolsce jest też 5 sztuk noszy wyposażonych w kapsuły Biovak, w których można przewozić osoby zarażone wirusem Ebola. Znajduja się w: Poznaniu, Koninie, Ludwikowie pod Poznaniem i w Ostrowie Wielkopolskim.

 

- Nosze zostały zakupione w 2010 roku przez Starostwo Powiatowe w Ostrowie Wielkopolskim – wyjaśnia Janusz Grzesiak, rzecznik prasowy Starostwa Powiatowego w Ostrowie Wielkopolskim. – Choremu nie wykonuje się żadnych badań nawet jeśli personel jest przeszkolony i zna procedury. Zarażony wirusem Ebola musi trafić prosto do specjalistycznego szpitala przygotowanego do leczenia takich przypadków – dodał Dariusz Bierła, dyrektor szpitala w Ostrowie Wielkopolskim.

Gorączką krwotoczną można się zarazić przez kontakt z krwią lub płynami ustrojowymi zwierząt zarażonych lub jedzenie zainfekowanego mięsa oraz od kontaktu z krwią i płynami ustrojowymi osoby chorej albo zmarłej na Ebolę. Według Światowej Organizacji Zdrowia od wybuchu epidemii (koniec marca 2014 roku) do teraz zmarło już prawie 4,5 tysiąca osób. Zarażonych wirusem jest 9 tysięcy.

AW, zdjęcia Starostwo Powiatowe w Ostrowie Wielkopolskim, internet

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/