Zdrowie - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 20 październik 2021 Godzina:
imieniny: Kleopatra, Jan

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Zdrowie

Czy w Wielkopolsce wystarczy łóżek dla chorych na Covid-19?

Poznań, czy Kalisz? Dokąd trafiają osoby wymagające hospitalizacji z powodu koronawirusa? Wszystko zależy od stanu zdrowia i oczywiście liczby wolnych miejsc. W całej Wielkopolsce jest kilkadziesiąt placówek, które mogą przyjąć takich pacjentów. W naszym mieście to szpital przy Toruńskiej, który dysponuje 6 łóżkami i 2 respiratorami.

Dostępność tych urządzeń, jak i miejsc w szpitalach mogących leczyć osoby z koronawirusem topnieje w oczach. Aktualnie, zgodnie z decyzją wojewody Łukasza Mikołajczyka,  w Wielkopolsce są 652 łóżka dla pacjentów wymagających hospitalizacji z powodu Covid-19. - Placówek, które dysponują takimi miejscami jest 50 w całym województwie – wyjaśnia Tomasz Stube, rzecznik prasowy Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego. - Wojewoda od września kilkakrotnie podejmował decyzję o zwiększeniu liczby łóżek, system jest elastyczny. 

Obecnie system ochrony zdrowia związany z pandemią koronawirusa to trzy poziomy zabezpieczenia. W pierwszym, w przypadku Wielkopolski, są 43 szpitale. Poziom drugi to 6 placówek w tym kaliska. Najwyższy – trzeci to jedynie WSM w Poznaniu, w którym jest 145 łóżek.

Oznacza to, że w każdym powiecie jest szpital z łóżkami dedykowanymi osobom zmagającym się z koronawirusem. A tych, jak wiemy, przybywa w zastraszającym tempie. Obecnie w całym województwie hospitalizowanych jest 514 osób, a to oznacza jedynie 138 wolnych miejsc. W tym 27 podłączonych jest do respiratorów. Wolne urządzenia – na ten moment – są 83. W przypadku Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kaliszu, który został przypisany do drugiego poziomu zabezpieczenia, jest 6 łóżek covidowych zabezpieczonych w 2 respiratory. Jednak dokąd trafi pacjent zależy od wielu kilku czynników. - Decyzje podejmowane są zgodnie ze stanem zdrowia pacjenta w konsultacji z koordynatorem transportu pacjentów z Covid, którego powołał wojewoda – dodaje Tomasz Stube. - Niekoniecznie miejscem transportu docelowego musi być Poznań.

Liczba szpitali i miejsc jest korygowana na bieżąco. Tak jak wiosną, kiedy zapadła decyzja, by przekształcić szpital w Wolicy w jednoimienny. Takim był przez cztery miesiące. Aktualnie, chociaż chorych przybywa, nie ma decyzji, by wykonać ponownie taki ruch.

AW, zdjęcie arch.

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/