Zdrowie - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 04 grudzień 2021 Godzina:
imieniny: Bratumiła, Krystian

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Zdrowie

Jaka część kaliszan jest w pełni zaszczepiona? Zbliżamy się do ważnej granicy

Dziś w kraju mamy 185 nowych zakażeń koronawirusem. Nie ma wśród nich osób z Kalisza i powiatu. Nie odnotowano żadnych zgonów w związku z Covid-19. Rządzący wskazują, że jeśli liczba zakażeń przekroczy tysiąc dziennie, powróci część obostrzeń. Szczepienia zdają się stać w miejscu. Jak jest u nas?

W Kaliszu w pełni zaszczepionych jest prawie 50% mieszkańców – konkretnie 49,3%. Pierwszą dawkę przyjęło 51 119 osób.

Jeśli chodzi o powiat kaliski, to tutaj prowadzi Stawiszyn – 45,7% w pełni zaszczepionych. Listę zamykają Szczytniki 34,7%.

 

W każdy piątek wakacji w Punkcie Szczepień Powszechnych w Akademii Kaliskiej przy ul. Nowy Świat 4 można zaszczepić się bez wcześniejszej rejestracji jednodawkową szczepionką firmy Johnson&Johnson. Można przyjść w godz. 9 - 17.

W rankingu gmin prowadzi Podkowa Leśna z Mazowsza, za nią jest Warszawa i Poznań.

Czy niebawem szczepienia przeciw Covid-19  będą płatne?

Kilka tygodni temu rząd rozważał wprowadzenie odpłatności za szczepienia. Teraz są one darmowe dla wszystkich, również dla osób nieubezpieczonych zdrowotnie. Szef resortu zdrowia odniósł się ostatnio do tej sprawy. Najprawdopodobniej Polska nie zdecyduje się na takie rozwiązanie.

Na pewno do końca września nie będziemy zmieniali żadnych reguł związanych z refundacją szczepienia, co oznacza, że ono będzie darmowe, za darmo będzie również usługa. A później z większym prawdopodobieństwem będziemy chcieli kontynuować te zasady – powiedział Adam Niedzielski, minister zdrowia w programie „Tłit” Wirtualnej Polski.

W Polsce w pełni zaszczepionych jest 18 443 277 osób (zaszczepieni preparatem J&J oraz 2 dawką innych preparatów).

Masz skutki uboczne? Możesz uzyskać świadczenie pieniężne

Pacjenci, u których wystąpią niepożądane działania po podaniu szczepionki, będą mogli uzyskać świadczenie pieniężne. Zapewni to utworzony przez rząd Fundusz Kompensacyjny Szczepień Ochronnych.

Przypadki kwalifikujące do świadczenia kompensacyjnego

Świadczenie kompensacyjne będzie przysługiwało:

- w przypadku wystąpienia działań niepożądanych wymienionych w Charakterystyce Produktu Leczniczego podanej szczepionki lub szczepionek, które spowodowały hospitalizację przez okres nie krótszy niż 14 dni;

- w przypadku wystąpienia wstrząsu anafilaktycznego powodującego konieczność obserwacji na szpitalnym oddziale ratunkowym albo izbie przyjęć lub hospitalizacji przez okres do 14 dni.

Wysokość świadczenia kompensacyjnego

Świadczenie będzie miało charakter zryczałtowanej kwoty, a jej wysokość będzie przede wszystkim zależała od długości okresu hospitalizacji. Przykładowo, w przypadku obserwacji na szpitalnym oddziale ratunkowym lub izbie przyjęć w związku z wystąpieniem wstrząsu anafilaktycznego – 3 tys. zł. W przypadku hospitalizacji w związku z wystąpieniem wstrząsu anafilaktycznego trwającej krócej niż 14 dni – będzie to kwota 10 tys. zł, a w przypadku hospitalizacji trwającej od 14 dni do 30 dni – od 10 tys. zł do 20 tys. zł.

Elementem świadczenia mogą być także koszty dalszego leczenia lub rehabilitacji po zakończeniu przez pacjenta hospitalizacji do wysokości 10 tys. zł. Limit świadczenia kompensacyjnego wyniesie 100 tys. zł.

Decyzję o przyznaniu świadczenia wyda Rzecznik Praw Pacjenta

Świadczenia kompensacyjne będą uzyskiwane na drodze decyzji administracyjnej wydanej przez Rzecznika Praw Pacjenta. Termin na rozpatrzenie wniosku to maksymalnie 60 dni.

Złożenie wniosku o przyznanie świadczenia kompensacyjnego będzie odpłatne - 200 zł uiszczane na rachunek bankowy Funduszu. Opłata będzie zwracana w przypadku przyznania świadczenia kompensacyjnego.

Głównym źródłem finansowania Funduszu Kompensacyjnego Szczepień Ochronnych będą wpłaty dokonywane przez firmy farmaceutyczne, które zawarły z państwem umowę na dostawę szczepionek do przeprowadzania obowiązkowych szczepień ochronnych realizowanych w ramach Programu Szczepień Ochronnych. Wysokość wpłat będzie uzależniona od wysokości zawieranych kontraktów i będzie stanowić 1,5% wartości umowy brutto. Wpłaty wnoszone będą po raz pierwszy w 2022 r.

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/