Zdrowie - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 18 czerwiec 2021 Godzina:
imieniny: Leonia, Efrem

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Top maly 2

Zdrowie

Jaki jest stan psychiczny kaliszan? Te dane nie pozostawiają złudzeń

Mamy widoczny wzrost zapotrzebowania kaliszan na fachowe wsparcie psychologów, psychiatrów i psychoterapeutów. Takie wnioski płyną ze sprawozdania z realizacji Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego dla Miasta Kalisza, w którym porównano rok 2019 i 2020. Z jednej strony z naszą kondycją psychiczną jest zdecydowanie gorzej, ale z drugiej strony coraz więcej osób szuka pomocy u specjalistów. Gdzie czeka na nas zrozumienie i wsparcie? Tutaj znajdziesz miejski poradnik z listą miejsc i telefonami.

Rok 2020 to pierwszy rok epidemii koronawirusa. Zupełnie nowa sytuacja dla wszystkich – od dzieci po młodzież, dorosłych i seniorów. Właściwie nie ma obszaru życia, w którym pandemia nie odcisnęłaby swojego piętna. Zdrowie, praca, finanse, rodzina, relacje z innymi i z samym sobą, wolność, wypoczynek, sport, kultura… U każdego w którymś z tych obszarów, jak w nie we wszystkich, zaszły zmiany. Musieliśmy przystosować się do nowej sytuacji.

Izolacja, obawa o zdrowie, życie, pracę, duża nieprzewidywalność jutra – epidemia mocno wpływa na nasze zdrowie psychiczne. A jakie ma to odbicie w statystykach dotyczących Kalisza pokazuje najnowsze sprawozdanie z realizacji Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego dla Miasta Kalisza w latach 2019-2020.

Przede wszystkim w 2020 roku w porównaniu do 2019 roku więcej dorosłych kaliszan skorzystało z porad, sesji i konsultacji w zakresie zaburzeń psychicznych czy uzależnień.

W 2019 roku było to 13 661 porad. W 2020: 15 727. Więcej o ponad 2 tysiące porad.

Natomiast jeśli chodzi o dzieci i młodzież to udzielono podobnej liczby konsultacji w 2019 i w 2020 roku, około 7 800.

Kolejne dane dotyczą liczby dorosłych korzystających z poradni zdrowia psychicznego.

W 2019 roku było to prawie 5 tysięcy dorosłych kaliszan. W 2020: 6 200 osób. Więcej o ponad 1 200 mieszkańców.

Spadła natomiast liczba dzieci i młodzieży korzystających z tego typu poradni.

2019 rok - 3 139  2020 rok  - 2 356 Mniej o blisko 800.

Znacząco więcej, bo o około 30% zgłaszało się za to rodziców i nauczycieli.

W związku z trwającą od marca 2020 r, epidemią SarsCoV2 zaobserwowano zwiększone zapotrzebowanie wśród rodziców i nauczycieli na porady i konsultacje, natomiast z uwagi na ograniczenia w funkcjonowaniu placówek oświatowych i wymogi reżimu sanitarnego w stosunku do 2019r. spadła liczba udzielanych grupowych form pomocy w postaci warsztatów, szkoleń, prelekcji i wykładów – czytamy w dokumencie.

Choć już widzimy wyraźnie większe zapotrzebowanie na wsparcie psychologów i psychoterapeutów, to autorzy sprawozdania wskazują, że ze szkodliwymi  następstwami natury psychicznej wywołanymi przez epidemię będziemy się zmagać latami.

W roku 2020 w stosunku do lat poprzednich nastąpił wzrost zarówno liczby osób dorosłych korzystających z porad, jak i liczby porad udzielanych przez wyspecjalizowane instytucje tj. poradnie działające na rzecz zdrowia psychicznego. W zakresie dzieci i młodzieży liczba osób korzystających z porad zmniejszyła się w roku 2020 w stosunku do 2019r. Wpływ na powyższą sytuację może mieć ograniczenie relacji rówieśniczych wynikających ze zdalnego nauczania. Konsekwencje powyższych rozwiązań widoczne będą w latach następnych. Izolacja, strach oraz zmiana nawyków wymuszona stanem epidemii niekorzystnie wpływa na zdrowie psychiczne naszych mieszkańców. Podejmowanie przez jednostki samorządu terytorialnego, w tym Miasto Kalisz, wszelkich inicjatyw mających na celu promocję i profilaktykę zdrowia psychicznego będzie zatem w pełni uzasadnione – czytamy w sprawozdaniu.

Cały dokument znajdziesz TUTAJ

Gdzie szukać pomocy w kryzysie psychicznym? Miasto wydało poradnik Zdrowie psychiczne - gdzie szukać bezpłatnej pomocy? Dostępny jest online TUTAJ

Informator ten przeznaczony jest dla osób, których dotykają problemy zaburzeń zdrowia psychicznego oraz ich rodzin. Trudne momenty zdarzają się wszystkim. Każdy napotyka na porażki, żałobę, separację, straty zarówno materialne i społeczne. Z reguły nie wywołują one szkód w psychice, jednakże jeśli zdarzają się zbyt często lub są szczególnie intensywne, to stają się sytuacjami patologicznymi sprawiającymi kłopoty w funkcjonowaniu. W pewnym momencie naszego życia stwierdzamy, że trudności i problemy, które nas spotykają są ponad miarę naszych sił, że nie jesteśmy w stanie sobie z nimi poradzić. Czasem nie dajemy sobie rady z natłokiem problemów piętrzących się w naszych głowach. Mamy poczucie nieustannego lęku, zmęczenia, co odbija się na naszym funkcjonowaniu, niejednokrotnie bardzo je utrudniając. Informator ma pomóc osobom z zaburzeniami psychicznymi i ich rodzinom w znalezieniu dla siebie stosownej pomocy

WAŻNE TELEFONY

Zdrowie psychiczne i telefony zaufania

T. 22 484 88 01 (Antydepresyjny Telefon Zaufania Fundacji ITAKA)

T. 116 123 (Telefon Zaufania Dla Dorosłych czynny od poniedziałku do niedzieli, godz. 14.00-22.00)

T. 22 635 09 54 (Telefon Zaufania Dla Osób Starszych)

Telefony ws. Dzieci i Młodzieży

T. 800 080 222 (Całodobowa, Bezpłatna Infolinia Dla Dzieci i Młodzieży, Rodziców oraz Nauczycieli)

T. 800 12 12 12 (Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka)

T. 116 111 (Telefon Zaufania Dla Dzieci i Młodzieży Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę)

T. 800 100 100 (Telefon Dla Rodziców i Nauczycieli w Sprawie Bezpieczeństwa Dzieci)

Telefony Związane z Przemocą w Rodzinie

T. 800 120 002 (Ogólnopolskie Telefon Dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia”)

T. 800 120 226 (Policyjny telefon Zaufania ws. Przemocy w Rodzinie)

Dział Interwencji Kryzysowej – MOPS Kalisz

T. 503 414 661

Linia Pomocy Pokrzywdzonym – Numer SOS

T. 222 309 900

***

Dziękujemy, że przeczytałeś ten artykuł. Podziel się tymi informacjami z innymi. Wyślij link swoim przyjaciołom i znajomym.  Twoje udostępnienie i polecenie nas innym jest dla nas najlepszym podziękowaniem  za pracę dziennikarską na rzecz naszych czytelników. Ciebie to nic nie kosztuje, nam pozwala rozwijać redakcję.

Masz dla nas ciekawy temat? Może szukasz jakiś informacji albo chcesz żebyśmy zajęli się jakąś sprawą? Pisz do nas: .  

Faktykaliskie.pl to portal informacyjny tematycznie obejmujący Kalisz i południową Wielkopolskę. Codziennie przygotowujemy dla Was nawet do kilkudziesięciu informacji o najważniejszych wydarzeniach z miasta i regionu. Na naszym portalu w zakładce „Telewizja Kalisz” znajdziesz też codzienny serwis informacyjny „Magazyn Miejski” jedynej telewizji w mieście. Zachęcamy też do odwiedzania naszych mediów społecznościowych:

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

https://www.youtube.com/channel/UCDsE1VEqkkY_xJo12bjvoqw

Artykuły i materiały telewizyjne przygotowuje dla Was zespół Fundacji Reakcja. Więcej o nasz znajdziecie na stronie https://www.fundacja-reakcja.pl/

 

AG, fot. pixabay

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/