Zdrowie - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 18 czerwiec 2021 Godzina:
imieniny: Leonia, Efrem

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Top maly 2

Zdrowie

Jeden z najnowocześniejszych respiratorów ratujących wcześniaki trafił do Ostrowa. Dzięki kierowcom

Tankowali i zbierali punkty, za które zakupiono nowoczesny respirator transportowy dla noworodków. Jedno z pierwszych tego typu urządzeń trafiło do szpitala w Ostrowie Wielkopolskim. Zakup współfinansowała Fundacja „Orlen – Dar Serca”, która przekazała 30 tysięcy złotych zebrane dzięki kierowcom biorącym udział w programie VITAY i Yanosik.

Nowoczesny, przenośny i nieinwazyjny respirator to jeden z najnowocześniejszych tego typu sprzętów w Polsce. Posiada go zaledwie kilka placówek w kraju. Także Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej w Ostrowie Wielkopolskim. Urządzenie będzie służyć pacjentom oddziału neonatologicznego – drugiego w Wielkopolsce zajmującego się leczeniem noworodków z najcięższymi chorobami oraz wcześniaków o skrajnej masie ciała. Trafiają tam również dzieci z Kalisza. W razie potrzeby respirator będzie umieszczany w specjalnej karetce dla noworodków. – Jest to nowoczesne urządzenie do nieinwazyjnego wspomagania oddechu, u których występują zaburzenia oddychania zarówno umiarkowane jak i ciężkie u wcześniaków. Nieinwazyjność polega na tym, że nie trzeba małego pacjenta intubować i podłączać do urządzenia, a efekty są bardzo dobre – mówi Dariusz Bierła, dyrektor szpitala w Ostrowie Wielkopolskim.

A zakup nowoczesnego sprzętu był możliwy dzięki programowi lojalnościowemu VITAY i aplikacji Yanosik, z których korzystają kierowcy. To oni, zbierając punkty za zakupu na stacjach benzynowych ORLEN oraz za zgłaszanie zdarzeń drogowych, wskazywali szpital, któremu chcą je przekazać. A każdy punkt to oczywiście określona kwota. – Dodatkowo na terenie powiatu ostrowskiego działa terminal firmy. Zawsze staramy się wspierać lokalną społeczność – wyjaśnia Wojciech Gąsieniec, szef terminala. – Dzisiejsze przekazanie urządzenia medycznego jest tego przykładem. 

Taki respirator to nowość na rynku usług medycznych i pediatrycznych. Ostrowski szpital niedawno testował urządzenie i kiedy Fundacja „Orlen – Dar Serca” zaproponowała zakup sprzętu dla oddziału dziecięcego placówka poprosiła właśnie o respirator nieinwazyjny. Każdego roku do szpitala w Ostrowie Wielkopolskim trafia od kilkunastu do kilkudziesięciu ciężko chorych noworodków lub wcześniaków z bardzo niską masą ciała. To druga po Poznaniu placówka w Wielkopolsce ratująca życie takim pacjentom.

AW, ot. Starostwo Powiatowe w Ostrowie Wielkopolskim 

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/