Zdrowie - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 27 październik 2021 Godzina:
imieniny: Sabina, Florencjusz

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Zdrowie

Kolejne testy przesiewowe dla nauczycieli. Czy powrót dzieci do szkół zwiększył liczbę zakażeń?

Kolejne badania przesiewowe pracowników szkół. Ministerstwo Zdrowia planuje przebadać nauczycieli, którzy po feriach wrócili do pracy stacjonarnej. W ten sposób chcą sprawdzić, czy w takim trybie wirus zaczął się szybciej rozprzestrzeniać. Wyniki mają pomóc podjąć decyzję o powrocie do szkół starszych roczników.

Uczniowie najmłodszych klas szkół podstawowych do nauki stacjonarnej wrócili w połowie stycznia. Wraz z zakończeniem ferii zimowych. W domu w trybie on-line uczyli się od 9 listopada. Jednak zanim spotkali się ze swoimi nauczycielami, ci mogli skorzystać z testów przesiewowych. Badaniom mogli poddać się również nauczyciele szkół specjalnych.

- Zostało zbadanych 134 tysiące nauczycieli prowadzących nauczanie w klasach 1-3 – mówił w ubiegłym tygodniu na konferencji prasowej Adam Niedzielski, minister zdrowia. - Stwierdziliśmy tam 2% aktywnych zakażeń.

W Kaliszu i powiecie z badań przesiewowych skorzystała połowa z uprawnionych osób. Wyniki pozwoliły na spokojne rozpoczęcie nauki po ponad dwumiesięcznej przerwie.

– Uprawnionych było blisko 1 200 osób. Zgłosiło się niespełna 600, a testy wykonano u 455 – podsumowuje Marek Stodolny, dyrektor PSSE w Kaliszu działania na naszym terenie.  - Z tego mamy jedną osobę pozytywną.  

Minęły dwa tygodnie od powrotu najmłodszych uczniów do szkół i informacji o konieczności zamykania placówek z powodu ogniska koronawirusa jak na razie Ministerstwo Zdrowia nie podało. Zapowiedziało jednak powtórkę badań przesiewowych, w grupie, która poddała się im wcześniej.

- I takie same działanie podejmiemy w drugim tygodniu lutego po to, by podjąć decyzję, która jest oparta  na realnej wiedzy, jak rozprzestrzenia się koronawirus przy funkcjonowaniu szkoły – zapowiedział Adam Niedzielski. -  Przyjęliśmy podejście ostrożne, konserwatywne. Oparte na dowodach, a nie hipotezach, jak będzie wyglądała sytuacja w szkołach.

Z badań będą mogli skorzystać także nauczyciele, którzy nie zdecydowali się na nie przed powrotem do pracy stacjonarnej. I podobnie jak wcześniej też pracownicy administracji. Wyniki mają być podstawą do podjęcia decyzji o powrocie do szkół uczniów starszych roczników. Jednak już teraz wiadomo, że nie będzie to wcześniej niż w marcu. Dodatkowym wyznacznikiem będzie liczba zachorowań, rozpowszechnianie się nowych mutacji patogenu oraz skala wykonanych szczepień. 

AW, zdjęcie WOT/fb

 

 

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/