Zdrowie - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 27 wrzesień 2021 Godzina:
imieniny: Mirabella, Urban

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Zdrowie

Mastektomia z rekonstrukcją. Jednoczasowe operacje coraz popularniejsze wśród pacjentek pleszewskiego szpitala

Coraz więcej pacjentek decyduje się na jednoczasową – odbywającą się w trakcie mastektomii, rekonstrukcję piersi refundowaną przez NFZ. Tak wynika z danych Pleszewskiego Centrum Medycznego, które od 2018 roku przeprowadza takie zabiegi u pacjentek chorujących na nowotwór piersi. A wszystko odbywa się w działającym w lecznicy Centrum Diagnostyki i Leczenia Raka Piersi.

Rak piersi to w powiecie pleszewskim najczęściej występujący rodzaj nowotworu.  Statystycznie dotyka on pań, które przekroczyły już 50. rok życia. Jednak z obserwacji lekarzy wynika, że ta choroba zaczyna pojawiać się u coraz młodszych, bo już 20-30 letnich kobiet. Rocznie w Centrum Diagnostyki i Leczenia Raka Piersi radykalnego leczenia wymaga 150 pacjentek. A mówiąc o radykalnym leczeniu, lekarze mają na myśli przede wszystkim operacje. Dzielą się one na zabiegi oszczędzające i mastektomię. Te pierwsze pozwalają na uratowanie chorych piersi. Drugie kończą się amputacją. Na szczęście pacjentki mogą też poddać się jednoczasowej rekonstrukcji piersi.

Zabiegowi poddają się zazwyczaj młode kobiety, u których nie można wykonać zabiegu oszczędzającego lub są do niego przeciwwskazania. Protezę lub ekspander wszczepia się pacjentce od razu podczas jednej operacji, w trakcie której dochodzi do amputacji piersi – wyjaśnia dr n. med. Radosław Lisiecki, chirurg-onkolog z PCM.

Podczas operacji jednoczasowej wykorzystuje się niekiedy także inne materiały. Lekarze korzystają np. z siatki syntetycznej lub biologicznej, które poprawiają estetyczny wygląd odtworzonej piersi i umożliwiają coraz to nowocześniejsze metody rekonstrukcyjne.

dr n. med. Radosław Lisiecki, chirurg-onkolog w PCM

Siatka biologiczna jest doskonałym substytutem tkanek piersiowych. Pozwala na odpowiednie wprowadzenie implantu lub protezy w miejsce rekonstruowanej piersi pod skórę (tzw. rekonstrukcja prepektoralna). Po takiej  operacji pacjentka może cieszyć się naturalnym kształtem piersi, nie odczuwa też zbyt dużego bólu, co ma często miejsce przy innych metodach – dodaje doktor Radosław Lisiecki.

Tego rodzaju zabiegi przeprowadzane są  w pleszewskim szpitalu od trzech lat. Korzystają z niego najczęściej młode kobiety, które zachorowały na nowotwór piersi i konieczna jest amputacja.

Na początku, kiedy wprowadziliśmy jednoczasową rekonstrukcję decydowały się na nią rocznie 3- 4 pacjentki. Dzisiaj jest ich już kilka razy więcej. Na 150 rocznie operowanych kobiet zabiegowi poddaje się już 25 pań. Oznacza to, że wzrasta zaufanie do tego rodzaju rekonstrukcji, ale i też zaufanie do naszych lekarzy, którzy te operacje przeprowadzają samodzielnie – wylicza Błażej Górczyński, prezes szpitala.

Rak piersi zbiera w Polsce śmiertelne żniwo. Co roku blisko 19 tysięcy Polek dowiaduje się, że ma nowotwór piersi, a 30% z nich umiera. Na szczęście w porę wykryty daje bardzo duże szanse na wyleczenie. Z pomocą przychodzi też ciągły rozwój medycyny i innowacyjne metody leczenia.

AW, fot. arch.

################################################################

Dziękujemy, że przeczytałeś ten artykuł. Podziel się tymi informacjami z innymi. Wyślij link swoim przyjaciołom i znajomym.  Twoje udostępnienie i polecenie nas innym jest dla nas najlepszym podziękowaniem  za pracę dziennikarską na rzecz naszych czytelników. Ciebie to nic nie kosztuje, nam pozwala rozwijać redakcję.

Masz dla nas ciekawy temat? Może szukasz jakiś informacji albo chcesz żebyśmy zajęli się jakąś sprawą? Pisz do nas: .  

Faktykaliskie.pl to portal informacyjny tematycznie obejmujący Kalisz i południową Wielkopolskę. Codziennie przygotowujemy dla Was nawet do kilkudziesięciu informacji o najważniejszych wydarzeniach z miasta i regionu. Na naszym portalu w zakładce „Telewizja Kalisz” znajdziesz też codzienny serwis informacyjny „Magazyn Miejski” jedynej telewizji w mieście. Zachęcamy też do odwiedzania naszych mediów społecznościowych:

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

https://www.youtube.com/channel/UCDsE1VEqkkY_xJo12bjvoqw

Artykuły i materiały telewizyjne przygotowuje dla Was zespół Fundacji Reakcja. Więcej o nasz znajdziecie na stronie https://www.fundacja-reakcja.pl/

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/