Zdrowie - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 24 październik 2021 Godzina:

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Zdrowie

Medycy pracują „ostatkiem sił”. O sytuacji w okrąglaku

Jaka jest sytuacja kaliskiego szpitala? Do mediów, w tym również do naszej redakcji, docierały w ostatnim czasie niepokojące doniesienia pracowników okrąglaka. Twierdzą, że w szpitalu szerzy się epidemia, a dyrekcja nie radzi sobie z powstałym chaosem. Co tak naprawdę dzieje się w lecznicy? O to na ostatniej sesji Rady Miasta pytał szefostwo placówki prezydent Krystian Kinastowski.

Tematem zajmowaliśmy się ponad tydzień temu na łamach naszego portalu faktykaliskie.pl Artykuł znajdziesz TUTAJ Otrzymaliśmy kilka wiadomości od osób podających się za pracowników kaliskiego szpitala. Pisali, że sytuacja w okrąglaku jest fatalna, personel zaraża się w szybkim tempie, odmawia się im testów, bo nie miałby kto pracować. Władze szpitala zaprzeczały zarzutom i zapewniały, że placówka pracuje normalnie.

Ale niepokojące doniesienia nie ustają – docierają także do władz Kalisza, dlatego podczas ostatniej Sesji Rady Miasta prezydent poprosił dyrekcję szpitala o przedstawienie aktualnej sytuacji placówki.

- Sami mieszkańcy, ale również personel szpitala, sanitariusze, pielęgniarki, lekarze coraz częściej zgłaszają się do nas – do władz miasta z prośbą o interwencję w sprawie działań szpitala, mimo że nie jest on jednostką podlegającą prezydentowi miasta Kalisza. To od działań tej placówki zależy zabezpieczenie mieszkańców całego Miasta – mówił na początku obrad Krystian Kinastowski.

Prezydent zapytał m.in. jaka część personelu jest zakażona koronawirusem, czy planowe operacje nie są zagrożone i jak wygląda kwestia z wykonywaniem testów na obecność wirusa Sars Cov-2.

- Jaki jest średni czas oczekiwania na taki test w Kaliszu i czy nie ma bezwładności w aktualizowaniu systemu EWP? Czy prawdą jest, że nie wszystkie te testy pojawiają się w tym systemie? – pytał prezydent.

Problemy z prawidłowym działaniem tego systemu potwierdzał nam 20 października lekarz Mirosław Gabrysiak, kierownik przychodni przy Polnej. - Ostatnio mieliśmy z tym duży problem, ponieważ w szpitalu nastąpił jakiś błąd. Przez kilka dni nie było widać wyników pacjentów i nawet osoby z dodatnim wynikiem nie były zgłaszane przez to do Sanepidu i nie były objęte izolacją domową – przekazywał nam lekarz.

Radosław Kołaciński, dyrektor szpitala w Kaliszu, a jednocześnie radny Koalicji Obywatelskiej, pytań wysłuchiwał razem z zespołem lekarzy i specjalistów. I nie ukrywał, że sytuacja jest trudna.

- Nasz personel pracuje ostatkiem sił. Do tego nie jesteśmy w stanie przewidzieć, jak będzie wyglądała sytuacja epidemiczna nawet w niedalekiej przyszłości. (…) Szpital na dziś funkcjonuje normalnie, choć jest bardzo ciężko. Dzieje się to dzięki heroicznej pracy personelu – odpowiadał Radosław Kołaciński.

W Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym pracuje blisko 1600 osób. Ile jest zakażonych?

- Na dzień 28 października w izolacji mamy 52 osoby, w tym m.in. 29 pielęgniarek na 687 zatrudnionych, 8 lekarzy na 316 zatrudnionych, 3 rehabilitantów na 49 zatrudnionych, 6 ratowników na 131 zatrudnionych, 4 opiekunów medycznych na 23 zatrudnionych i 2 osoby sprzątające na 164 zatrudnionych przez firmę zewnętrzną – przedstawiał dyrektor szpitala.

Obecnie szpital ma około 400 pacjentów. Zgodnie z zarządzeniem wojewody – łóżek dla pacjentów covidowych jest 12. Do tego, jak zaznaczał Radosław Kołaciński, w szpitalach w całym regionie zamknięto 14 oddziałów, a strumień pacjentów został skierowany do Kalisza.

- Na dzień dzisiejszy na łóżkach covidowych, czyli 6 na pierwszym poziomie zabezpieczenia i 6 w drugim, u nas przebywa 26 pacjentów i jest to dla nas jeden z największych problemów, bo nie możemy w sposób płynny przekazać tych pacjentów do innych dedykowanych szpitali. (…) Obecna sytuacja, gdzie praktycznie w całym kraju miejsca w covidowych szpitalach są przepełnione, a jednocześnie szpitale nie powinny zaprzestać świadczeń zdrowotnych w dotychczas realizowanych zakresach, konieczne jest przeformatowanie modelu funkcjonowania ochrony zdrowia – uważa Radosław Kołaciński.

Wyczerpujące sprawozdanie dyrektora kaliskiego szpitala zawierało także plany inwestycyjne lecznicy, a także finansowy bilans epidemii. Jednak nie znalazły się w nim odpowiedzi na wszystkie zadane przez prezydenta pytania.

- Dziękuję za odpowiedź, chociaż nie była ona pełna, bo nie padły odpowiedzi na pytania, które ja zadałem i które zadają mieszkańcy. Dlatego, żeby nie komplikować dzisiejszej sesji i nie trzymać lekarzy, którzy powinni być przy chorych, pytania skieruję na piśmie. Chciałbym też przekazać słowa wsparcia dla całego personelu szpitala, bo to oni są na pierwszej linii frontu walki z epidemią – powiedział Krystian Kinastowski, kończąc omawianie sytuacji okrąglaka.

AG, fot. archiwum, kalisz.pl, Szpital Kalisz/fb

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/