Zdrowie - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 23 wrzesień 2021 Godzina:
imieniny: Tekla, Liwiusz

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Zdrowie

Około stu osób wykonało RTG płuc w czasie pikniku na Szałem. Kilka musi podjąć leczenie ZDJĘCIA

Kiedy daje objawy jest już za późno na najlepsze, operacyjne leczenie i konieczna jest chemioterapia. Pacjentów z dużymi guzami płuc przybywa lawinowo. Najważniejsza jest profilaktyka, czyli regularne RTG klatki piersiowej, ale takie badania od lat nie są obowiązkowe, a w ostatnim roku pacjenci nie mieli też możliwości skorzystania z prześwietleń w mobilnym punkcie, którym dysponuje szpital w Wolicy. Efekty już widać, ale jest nadzieja, bo ambulans ponownie wyjechał w trasę. W czasie pikniku zdrowotnego na Szałem wykryto kilka przypadków zmian na płucach.

Konsultacje uzyskało 139 osób, a w ambulansie RTG, którym dysponuje szpital w Wolicy wykonano 79 zdjęć. W ten sposób najłatwiej wykryć cienie okrągłe, czyli guzy na płucach. U 4 osób wykryto świeże zmiany w płucach, w tym u 1 osoby wykryto wczesne stadium rozwoju nowotworu wymagające natychmiastowego leczenia.

Choroba jest bezobjawowa, dlatego tylko regularne badania pozwalają na wczesne wykrycie zmian i wdrożenie szybkiego leczenia. Najlepszą metodą jest operacja, jednak taki zabieg możliwy jest tylko we wczesnym stadium, czyli u maksymalnie 20 procent zdiagnozowanych pacjentów – mówi dr Iwona Brodnicka, pulmonolog w szpitalu w Wolicy. - W tych przypadkach, kiedy guz jest już duży konieczne jest podanie chemii. Takich pacjentów w ostatnim czasie lawinowo przybyło.

Przyczyn jest wiele i jedna pogłębia drugą. Pierwsza rzecz to wycofanie przed laty obowiązkowych badań RTG, co sprawiło, że większość osób zupełnie nie myśli o wykonaniu takiego zdjęcia. Także lekarze rodzinni raczej nie kierują na te badania. A do tego doszła pandemia, która sprawiła, że szpitalny ambulans przez kilka miesięcy był uziemiony. Wrócił do pracy w minioną sobotę w czasie pikniku zdrowia w Szałem.

Wyjazdową profilaktykę w ramach różnego rodzaju akcji robimy od kilkunastu lat i każdego roku wykonywaliśmy około 10 tysięcy zdjęć RTG. Wśród przebadanych nowe zmiany nowotworowe miało około 10% osób – mówi Sławomir Wysocki, dyrektor szpitala.

Wcześniej razem z prześwietleniem wykonywana była spirometria, która pozwalała na wykrycie POCHP. Tego badania nadal się nie wykonuje. Przez 10 lat te akcje profilaktyczne finansował Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego. Także część samorządów w ramach swoich działań współpracowała ze szpitalem. Teraz placówka rozmawia z Aglomeracją Kalisko-Ostrowską o stworzeniu projektu umożliwiającego profilaktykę raka płuc.

AW, zdjęcie autor 

################################################################

Dziękujemy, że przeczytałeś ten artykuł. Podziel się tymi informacjami z innymi. Wyślij link swoim przyjaciołom i znajomym.  Twoje udostępnienie i polecenie nas innym jest dla nas najlepszym podziękowaniem  za pracę dziennikarską na rzecz naszych czytelników. Ciebie to nic nie kosztuje, nam pozwala rozwijać redakcję.

Masz dla nas ciekawy temat? Może szukasz jakiś informacji albo chcesz żebyśmy zajęli się jakąś sprawą? Pisz do nas: .  

Faktykaliskie.pl to portal informacyjny tematycznie obejmujący Kalisz i południową Wielkopolskę. Codziennie przygotowujemy dla Was nawet do kilkudziesięciu informacji o najważniejszych wydarzeniach z miasta i regionu. Na naszym portalu w zakładce „Telewizja Kalisz” znajdziesz też codzienny serwis informacyjny „Magazyn Miejski” jedynej telewizji w mieście. Zachęcamy też do odwiedzania naszych mediów społecznościowych:

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

https://www.youtube.com/channel/UCDsE1VEqkkY_xJo12bjvoqw

Artykuły i materiały telewizyjne przygotowuje dla Was zespół Fundacji Reakcja. Więcej o nasz znajdziecie na stronie https://www.fundacja-reakcja.pl/

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/